SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  MAKALELER  »  GÜNCEL YAZILAR   »  MUHTEŞEM BİR GÜN, MUHTEŞEM BİR YIL, MUHTEŞEM BİR ÖMÜR

MUHTEŞEM BİR GÜN, MUHTEŞEM BİR YIL, MUHTEŞEM BİR ÖMÜR

Muhteşem Bir Yıl, Muhteşem Bir Ömür

Bir gazeteci, 102 yaşındaki bir adamla röportaj yapmak üzere evine gider. Gazeteci yaşlı adama ilk olarak bu kadar uzun yaşamasını ve bu yaşta böyle sağlıklı, dinç ve neşeli olmasını neye borçlu olduğunu sorar.

Beklediği cevap, 'hiç sigara içmedim, kendimi yormadım, yoğurt yedim, ayran içtim, sabahları spor yaptım' türünden bir şeydir.
Ancak ihtiyar adam, gazeteciye hiç beklemediği bir cevap verir:

“Evlat, Allah’ın bana lütfettiği her gün, erkenden yatağımdan kalkar ve halime şükrederek pencerenin önüne giderim. Bir-iki dakika dinlendikten sonra, hava ister güneşli, ister yağmurlu, ister sıcak, ister soğuk olsun kendi kendime şunları söylerim: ‘BU TAM BENİM İSTEDİĞİM GİBİ MUHTEŞEM BİR GÜN’

Hayatın size sundukları onu nasıl karşıladığınızla ilgilidir. Başınıza ne gelirse gelsin, zaten melankolik bir yapınız varsa, olayları olumsuz tarafından görmeye eğilimliyseniz, gün nasıl olursa olsun, mevsim ne olursa olsun, hayatınıza kim girerse girsin asla mutlu olamazsınız. Hayat size asla Muhteşem Bir Gün sunmaz. Çünkü bir günün muhteşem olup olmadığı sizin onu nasıl gördüğünüze bağlıdır.

Artık yeni bir yıla girdik. Yeni yılın ilk günlerini yaşıyoruz. Hepimiz bu yıla ait planlar yaptık, birçoğumuzun gerçekleşmeyi bekleyen hayalleri var. Biliyoruz ki hayaller ya da planlar kendi kendilerine gerçek olmazlar. Çaba harcamak gerek, emek vermek gerek, üzerine kafa yormak gerek, hatta belki bazı planları değiştirmek moda tabirle güncellemek gerek. Hayal kurup üzerine yatarsanız olmaz. Hayaller yumurta değil, üzerine yatınca gerçek olmazlar.

John Maxvell’in bir öyküsünde anlattığı gibi;

Kanada’nın kuzey bölgelerinde yalnız iki mevsim yaşanır: Kış ve yaz.
Özellikle bir bölgenin yollarındaki buzlar erimeye başlayınca yollar çamurlu duruma gelir. Bu yollardan geçen araçların bıraktığı derin izler soğuklar geri geldiğinde buz tutar.
Bu ilkel bölgeye kışın girecek olanlar için yol ayrımında şöyle bir uyarı levhası bulunur:
“SÜRÜCÜ, ARACINI HANGİ İZİ İZLEYEREK SÜRECEĞİNİ LÜTFEN İYİ SEÇ; ÇÜNKÜ BUNDAN SONRAKİ 20 MİL BOYUNCA ONUN İÇİNDE OLACAKSIN.”

Bu gün yaşadıklarımız dünün sonuçları olduğuna göre, yarın için doğru sonuçlar almak istiyorsak bu gün sağlam planlar yapmak zorundayız. Çünkü o planların getirdiklerini yaşayacağız. Sonuçlarımız o planların bize sundukları olacak. Bir daha ki yol ayrımına kadar o izin içinden gideceğiz.

Sizin yeni yıl için planlarınız nedir ve gerçek olması için neler yapmalısınız, düşündünüz mü? Henüz yılın başındayken düşünseniz iyi olur.
Muhteşem bir gün, muhteşem bir yılı, muhteşem yıllar, muhteşem bir ömrü hazırlar.
Güzel, verimli, başarılı, bol kazançlı ama önce sağlıklı ve mutlu bir yıl olması dileğiyle…

[2015-01-26]


Paylaşım:

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

tatil-978

KALİTELİ ZAMAN MUTLU BİR TATİL

Okulların yaz tatiline girmesiyle birlikte çocuklarda tatil heyecanı başlar ve bu zaman diliminde ebeveynler tatilde çocuklarıyla nasıl kaliteli vakit geçireceklerini kara ...

cerrahi-operasyonlarin-psikolojisi-874

CERRAHİ OPERASYONLARIN PSİKOLOJİSİ

Cerrahi operasyonlar genellikle yalnızca tıbbi açıdan düşünülse de, bu konunun psikolojik boyutları da unutulmamalıdır. Fizyolojik iyileşmenin tam olarak sağlanabilmesi için psikolojik ...

siz-kacinci-kadinsiniz-271

SİZ KAÇINCI KADINSINIZ?

Yüzyılların hikayesidir, kadın ve erkek arasındaki ilişki. Üstelik bu ilişki genellikle araya giren başka insan ya da faktörler nedeniyle hep ...

yeni-yilda-yeni-hayat-657

YENİ YILDA YENİ HAYAT

Her yeni yıl, geri kalan ömrümüzün ilk günüyle çalar kapımızı. Yeni bir hayat, yeni umutlar, gerçekleştirilmeyi bekleyen yeni hayallerle gelir her ...


MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2022. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML