SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  MAKALELER   »  İŞ HAYATI

İŞ HAYATI


kadin-ve-stres-432

KADIN VE STRES

Stresin kadınları ve erkekleri olumsuz olarak etkiledikleri biliniyor. Ancak yapılan araştırmalar kadınların stresten daha fazla etkilendiklerini, stres faktörlerine erkeklere oranla daha fazla maruz kaldıklarını gösteriyor. 

DETAY...

is-hastasi-misiniz-431

İŞ HASTASI MISINIZ?

Birçok insan farkında değildir ama aslında tam bir iş koliktirler. Özel hayatlarında ya da sosyal yaşamda olmadıkları kadar aktif ve mutlu olabildikleri anlar iş yaptıkları anlardır. 

DETAY...

cahil-cesareti-dunning-kruger-sendromu-412

CAHİL CESARETİ YA DA DUNNING - KRUGER SENDROMU

Muhtemelen pek çoğumuzun bildiği bir tanımlama vardır: Cahil Cesareti. Bu tanımlamadan, bilgisi olmayan insanın bu bilgisizliğinin verdiği had bilmezlikle ortaya atılıp kendini göstermeye çalıştığını anlarız. Cahil insan gerçekten de eksikliklerinin bilincinde olmayan insandır ve bu bilinçsizlikle olayları ve insanları hafife alabilir. 

DETAY...

calismali-misiniz-calisan-kadin-olmak-413

ÇALIŞMALI MISINIZ? ÇALIŞAN ANNE / KADIN OLMAK

Hayatını sadece çocuğuna adamış bir kadın bir süre sonra beklentilerinin dışında giden her şeye karşı aşırı tepkili, her şeyin en mükemmelini isteyen, en küçük bir yanlışa tahammül göstermeyen bir kadına dönüşebilir. Kendi gerçekleştiremediği ne varsa çocuğunda ya da eşinde görmek isteyebilir.

DETAY...

mental-yorgunluk-410

MENTAL YORGUNLUK

Özellikle son zamanlarda dikkatini toplayamamaktan şikayet edenler, kendisini tükenmiş hissedenler aslında Mental Yorgunluk sorunu yaşıyor olabilirsiniz, dikkat!

DETAY...

sreesi-guce-donusturenler-408

STRESİ GÜCE DÖNÜŞTÜRENLER

Son araştırmalar gösteriyor ki, stres dediğimiz duygu, kontrol edilebilirse hepimiz için çok değerli bir güç haline dönüşebilir. Stresin yararlı ya da zararlı olması tamamen kişisel tutumlarınıza bağlıdır. 

DETAY...

stresle-mucadelede-hayir-in-gucu-406

STRESLE BAŞA ÇIKMADA HAYIR’IN GÜCÜ

Hayır diyememek, onaylanma, başkaları tarafından beğenilme ve sevilme ihtiyacınız olduğunu gösterir. Bu ihtiyacınız doyurulmadığı sürece istemediğiniz halde ‘evet’ demek zorunda hissedersiniz.

DETAY...

stresle-mucadele-ve-sinirlarini-bilmek-405

STRESLE MÜCADELEDE İLK KURAL: SINIRLARINI BİLMEK

Kabul etmek gerekiyor ki yaşadığımız toplum başarı odaklı bir toplum. Bu sadece bizim insanımıza özgü, yerel bir duygu da değildir. İnsanın varoluşundan bu yana başarı, her insanın ulaşması gereken bir hedef olarak önümüze konulmuş.

DETAY...

stresle-mucadelede-on-yargilarimiz-407

STRESLE MÜCADELEDE ÖNYARGILARIMIZ

Olaylar ya da durumlar karşısında hepimizin belki de yıllar önce oluşturduğumuz bazı yargılarımız vardır. Bunlar Kalıp yargılar ya da Ön yargılar olarak bilinirler. Çocukluğumuzdan itibaren çevremizin,ailemizin etkisiyle bilincimize yerleşirler.

DETAY...

teknoloji-ve-stres-409

TEKNOLOJİ VE STRES

Değişim iyi bir şeydir evet ama hazırlıklı olarak karşılayabilirsek ve uyum gösterebilirsek daha iyidir. Sağlığımızla ilgili bozuklukların sebebi de genellikle uyum bozukluklarından kaynaklanır.

DETAY...

calisan-435

ÇALIŞAN ANNE VE SUÇLULUK DUYGUSU

Çalışmak hayat şartlarının giderek zorlaşmasından dolayı zaten yeterince ağırdır ancak bir kadın aynı zamanda anneyse çalışan bir kadın olmak daha da zordur.

DETAY...

tukenmislik-sendromu-411

TÜKENMİŞLİK SENDROMU

Özellikle çalışan kesimde sıklıkla görülen ama çok gündeme gelmeyen bir sorun olarak son zamanlarda adından sıkça söz edilen bir sorun Tükenmişlik Sendromu.
Tamamen stresten kaynaklanan bu rahatsızlık psikolojik olarak dikkati çekmekle beraber fiziksel bazı belirtiler de soruna eşlik edebiliyor

DETAY...

super-436

SÜPER ANNE SENDROMU / FİBROMİYALJİ

Yoğun kent yaşamının getirdiği pek çok yeni soruna ek olarak psikoloji ve tıp biliminin yeni yeni tanımladığı ve adını yeni koyduğu bir sorunla karşı karşıyayız: Süper Anne Sendromu ya da Fibromiyalji.

DETAY...

MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2024. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML