SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  MAKALELER  »  GÜNCEL YAZILAR   »  KALİTELİ ZAMAN MUTLU BİR TATİL

KALİTELİ ZAMAN MUTLU BİR TATİL

Tatil

Okulların yaz tatiline girmesiyle birlikte çocuklarda tatil heyecanı başlar ve bu zaman diliminde ebeveynler tatilde çocuklarıyla nasıl kaliteli vakit geçireceklerini kara kara düşünürler. Tatil hem çocuklar hem de yetişkinler için önemli bir ihtiyaçtır bu sebeple tatil boyunca yapılan şeyler hem çocuklara hem de ebeveynlere yönelik olmalıdır. Tatilin amacı bedensel ve zihinsel yorgunluğu atarak vücudu dinlendirmektir. Bu yüzden özellikle stres yaratan durumlardan uzak durulması gerekli. Önemli olan tatilin çok lüks otellerde geçirilmesi ya da illa şehir dışına veya yurtdışına çıkılması değil, vücudumuzu ve beynimizi yoran stresten uzak durarak kaliteli vakit geçirmek. Tatilin nerede geçirildiğinden çok, iyi bir tatil geçirilmesi ve günlük rutinlerden farklı aktiviteler içermesi başka bir önemli nokta.

Birlikte geçirilen kaliteli zaman çocuklar ve ebeveynler arasındaki ilişkiyi güçlendirdiği için yaz tatili büyük bir fırsat. Anne babalar bir yandan çocuklarına vakit ayırırken bir yandan kendilerine özel tatil planları ve aktiviteleri de yapmalı çünkü tüm yaz tatilini çocuklarla geçirmek onlarla kaliteli zaman geçirdiğiniz anlamına gelmez. Geçirilen zamanın süresindense niteliği ve içeriği olması daha önemli. Bu yüzden çocuğunuzla oyun oynarken mekanik olmayan oyunlar oynamak ( top, saklambaç, sessiz sinema, el işleri vb.) , çocuğunuzla sohbet etmek, tarihi yerleri ziyaret etmek, piknik yapmak, denize gitmek gibi farklı etkinlikler ebeveynler ve çocukların birlikte yapmaktan keyif alacağı verimli aktivitelerdir.

Tatilde çocuklar ders çalışmak istemeyebilir. Onları zorlamak yerine kitap okumalarını sağlamak hatta ailece okuma saati belirleyerek evde ya da sahilde kitap okumak da iyi bir etkinliktir. Kışın okulda ve evde bunalan çocuklarımız için imkanlar dahilinde onları spora teşvik ederek yüzme, tenis, basketbol gibi sporlar yapmalarını da sağlayabiliriz. Tatil demek öğlene kadar uyumak, sınırsız bilgisayar oynamak veya televizyon seyretmek demek değildir. Bunlar çocuğun genel gelişimini ve dikkatini olumsuz etkilerken aynı zamanda zihinsel yorgunluğun artmasına sebep olabilir. Bilgisayar ve televizyon konusunda çocuklara katı yasaklar getirmeden belli sınırlar içinde bu aktiviteleri yapmalarına izin verilmelidir.

Tatil ister kış aylarında ister yaz aylarında olsun mutlaka doğada vakit geçirmelisiniz. Üzerinizdeki negatif enerji ve stresi toprakla temas ederek veya denize girerek atmanız sizi rahatlatır. Hobileriniz için kendinize zaman ayırın eğer uğraştığınız bir hobiniz yoksa tatil ilgi alanlarınızı keşfetmek için güzel bir fırsat olabilir. Tatil sadece çocuğunuza ya da eşinize zaman ayırmak, onlarla ortak bir şeyler yapmak anlamına gelmez. Aksine kişilerin kendilerine ayırdıkları vakitleri ve özel alanları olmalıdır. Bu vakitler dışında tatil süresince uzun zamandır görüşmediğiniz akrabalarla ya da arkadaşlarla buluşup sohbet etmek de size kendinizi iyi hissettirir ve zihninizi boşaltmanıza yardımcı olur.

Kısaca özetlersek yaz tatili gibi uzun tatillerde süreden çok tatilin kaliteli geçirilmesi önemlidir. Ebeveynler tatilde fırsat buldukça çocuklarıyla bir arada olmaya özen göstermeliler. Bu durum çocuk ebeveyn ilişkisini olumlu yönde etkiler, çocuğun sosyal ve psikolojik gelişimine katkıda bulunur. Unutmayın tatil hem çocuğunuz için hem ilişkiniz için hem de kendiniz için çok önemlidir. Bu yüzden tatil döneminde her birine gerekli önem ve zamanı vermek tatilinizin kalitesini arttırır. Bol hareketli ve sevgi dolu tatiller.

[2020-01-19]


Paylaşım:

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

e-1013

İNTERNET VE SOSYAL MEDYA HASTALIKLARI: e- hastalıklar

Çağımızda teknolojinin hızla gelişmesi, sosyal medyanın bilinçsiz kullanımı ve dijital araçların yaygınlaşmasıyla birlikte teknoloji bağımlılığı şekil değiştirerek hayatımıza “e-hastalıklar” olarak bilinen ...

umuda-dair-431025

UMUDA DAİR

Çok sıkıntılı günler yaşıyor, neredeyse her gün, güne olumsuz haberlerle başlıyoruz. Bazen umutlarımız kırılıyor, mutsuz oluyoruz. Bu sadece ülkemize özgü bir ...

stres-ve-zeka-331

STRES VE ZEKA

Stresin hep ne kadar olumsuz bir duygu durumu olduğunu öğrendik. Hep bir an önce kurtulunması gerektiğine şartlandık.Oysa Stres ...

turkiye-de-kadin-olmak-452

TÜRKİYE'DE KADIN OLMAK - KADIN HAKLARI GÜNÜ

Türkiye’de kadın olmak; her türlü olumsuzluğa rağmen, kadın olmak, anne olmak, insan olmaktır ve olabildiği her şey için mutlu olmaktır.


MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2021. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML