SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  MAKALELER  »  EĞİTİM   »  OKULUN AMACI VE ÖNEMİ

OKULUN AMACI VE ÖNEMİ

Okulun Amacı ve Önemi
Okul bütün çocuklar ve bütün anne babalar için önemlidir. Bir çocuğun okula başlayacak olması; onun evden ilk kez uzaklaşması, ilk kez ailesinden farklı bir ortama girmesi ve ilk kez kuralları olan bir sosyal gruba dahil olması demektir. Bu yönleriyle hem aile hem de çocuk için heyecan vericidir. Günlerce hatta aylarca önceden hazırlıklar yapılır, tatlı telaşlar içinde okulun açılması beklenir. Tüm bu koşuşturmaca içinde aslında en önemli olması gereken ve üzerinde en çok durulması gereken bazı noktalar gözden kaçar ya da gereken önem verilmeyebilir.

OKULA HAZIRLIK
En önemli nokta budur: Çocuğun okula hazır olup olmadığı. Ebeveynler açısından her şey dört dörtlük gibi görünebilir ama acaba çocuk gerçek anlamda okula hazır mıdır, ya da aile tarafından bilinçli bir biçimde hazırlanmış mıdır? Günümüzde özellikle büyük şehirlerde çocukların okul öncesi kurumlara devam ettikleri gözlemlenmekte ve bazı kurum ve kuruluşlarca okul öncesi eğitimin desteklendiği görülmektedir. Ancak devam oranları çok da istenen düzeyde değildir. Okul öncesi eğitim kurumları çocukların gelişimi açısından aslında pek çok olumlu katkı sağlamaktadır ve bu yönüyle bizim de mutlaka önerdiğimiz bir yoldur.Okula başlayan çocukta çok sıklıkla görülen ‘Okul Sendromu’nu böyle bir ön eğitim daha başından çözümler.Bunun dışında okula hazırlık daha pek çok kurala dikkat etmeyi de gerektirir:Okul seçimi,öğretmen seçimi,anne baba tutumu vb. gibi.

NASIL BİR OKUL?
Bu en önemli sorulardan biridir ve cevabı da çok basittir. En yakın, en kolay ulaşılacak okul en iyi okuldur. Henüz 6-7 yaşında bir çocuğu sabahın erken saatlerinde uykusundan kaldırıp servislere bindirmek ve neredeyse saatlerce sürecek yolculuklara göndermek çok da akıllıca değildir. Bu kadar küçük yaştaki bir çocuk henüz oyun çağı çocuğudur ve sabah ve akşam uzun saatlerini yollarda geçirmesine hiç gerek yoktur. Üstelik özellikle ilköğretimin ilk basamağına başlayacak çocuklar için aileler sık sık okula gitme ihtiyacı duyabilirler. Bu anlamda da eve yakın bir okulun tercih edilmesi son derece yararlıdır. Sadece adı duyulduğu için ya da tavsiye edildiği için çocuğu uzun yollara göndermek yerine ailelerin de rahat ulaşabileceği ve çocuğun eğitimini takip ederken sıkıntı yaşamayacakları bir okul seçimi önemlidir. Burada en önemlisi öğretmen seçimidir.

ÖĞRETMEN SEÇİMİ
İşte hayati nokta budur; iyi bir öğretmen. Okulları okul yapan binanın görkemi, boyaları, malzemeleri değil, o okulda eğitim verecek öğretmenlerin niteliği, deneyimi ve yeterliliğidir. Bu ilk öğretmenler çocuğun kişiliğindeki yapı taşlarını oluşturan ve aileden sonraki en önemli insanlardır. Öğretmen sadece ders anlatan, ders süresi bitince okulla ve çocukla ilişiğini kesen bir insan değildir. Gerçek anlamda bir öğretmen çocuğu ailesiyle ve çevresiyle bir bütün olarak gören,değerlendiren eğitim hayatına daha baştan doğru şekil veren gerçek eğitmendir.Aileler okul seçiminde öncelikle öğretmen seçimi üzerinde durmalıdır.Her sene öğretmenleri değişen bir okul özellikle çocuktaki devamlılık duygusuna zarar vereceğinden asla önerilmez.Okul yapı olarak pek çok donanıma ve muhteşem teknik imkanlara sahip olabilir.Ancak o donanımı çocukların eğitiminde kullanma yeterliliğine sahip öğretmenler yoksa bütün o malzemeler sadece göz boyama ve gösteriş malzemeleri olarak kalacaklardır.

ÖNERİLER
Bütün bu bilgiler ışığında aileler öncelikle kendileri hazır olmalılar. Bu hazırlık hem psikolojik olarak hem de tutum ve davranışlar olarak çocuğa da aynen yansıtılmalıdır. Okul öncesi heyecan tamam ama panik havası yaşanmamalı ve çocuğa da hissettirilmemelidir.Unutulmamalıdır ki okul çocuğun eğitim amacıyla devam edeceği ilk ciddi sosyal toplumsal kurumdur ve bir takım kurallara uyma zorunluluğu vardır.Çocukların ilk günden bu kurallara uymasını ve kavramasını beklemeyin.Doğru tavırlar içinde çocuklar yeni ortamlara çok çabuk alışırlar,ona zaman tanıyın.İyi bir okul seçiminde gerçekten titiz davranın ve okulun öğretmenlerinin ne kadar süredir orada olduklarına mutlaka dikkat edin.
Eğitim hayatının uzun bir süreç olduğunun bilincinde olarak daha ilk günlerden çocuğa ve okuluna çok müdahaleci olmayın.İlk başlarda sorun olarak gördüğünüz pek çok şey zaman içinde kendiliğinden hallolacaktır.

[2013-10-13]


Paylaşım:

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

cocuklarda-yabanci-dil-231

ÇOCUKLARDA YABANCI DİL

Pek çok aile çocuğunun en az bir yabancı dili iyi düzeyde bilmesini ister.Dil öğrenmenin zeka ve hafıza gelişimi açısından ciddi yararları ...

coklu-zeka-ve-zeka-turleri-208

ÇOKLU ZEKA VE TÜRLERİ

Yıllardır üzerinde belki de en çok konuşulan kavram ‘Zeka’ olmuştur.Zekanın ne olduğu, kimlerde ne düzeyde bulunduğu,zekayı olumlu ya da olumsuz etkileyen ...

ara-karneler-534

ARA KARNELER

Çocukları okula giden anne babalar olarak heyecanlı bir dönem yaşadık. Bir eğitim yılının yarısını bitirdik ve çocuklarımız karnelerini aldı. Karne meselesi, neredeyse ...

okullar-aciliyor-hos-geldin-sonbahar-394

OKULLAR AÇILIYOR, HOŞ GELDİN SONBAHAR

Neyle uğraşırsanız uğraşın evrende izi kalır.Duygu olarak da biyolojinizde izi kalır. Sizi değiştirir, şekil verir, yeniden biçimlendirir. Hissettirdikleri her zaman iyi ...


MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2021. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML