SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  MAKALELER  »  ÇOCUK & ERGEN   »  ŞIMARIK ÇOCUKLAR VE EBEVEYN TUTUMLARI

ŞIMARIK ÇOCUKLAR VE EBEVEYN TUTUMLARI

Şımarık Çocuklar ve Ebeveyn Tutumları
Şımarıklık çok kullanılan bir kavram olmakla beraber çok geniş bir içeriğe sahiptir.Çocuk yetiştiren bütün ailelerin belki de en sık yaşadıkları sorunlar yumağının en başında bulunan tanımdır ve her yaş,her cinsiyetten çocuğun yaşayacağı tutumlar toplamıdır.
Şımarıklıktan bahsettiğimiz anda ilk bilmemiz gereken şey,şımarıklığın tamamen anne baba tutumlarıyla ilgili olduğudur.Öncelikle bu durumun anne babaların tutarsız yaklaşımlarından kaynaklandığını bilmek gerekiyor. Hiçbir çocuk şımarık olarak doğmaz ama şımarık olarak yetiştirilir.

Şımarıklık nedir önce onu açıklamak gerekirse, her durumda ve her şartta,kendisinin ve isteklerinin ön planda olmasını isteyen,isteklerini ertelemeyi ve beklemeyi bilmeyen,empatiyi yani karşısındakilerin isteklerine de saygı göstermesi gerektiğini öğrenememiş,bulunduğu ortamda bütün ilgiyi üzerine toplamaya çalışan, mızmızlanan, mutsuz,zaman zaman agresif, öfke nöbetleriyle ağlama krizlerine giren,sadece kendi dediğini yaptırmaya çalışan,isteklerini yaptırmak için tutturan, ısrarcı ve inatçı olabilen çocukların davranışları şımarıklık olarak adlandırılır.
Bu tavırları zaman zaman hepimiz kendi çocuklarımızda da gözlemlemişizdir. Çocukların bu şekilde davranmaları anormal değildir.Anormal olan bu şekilde davranan çocuğun,aileleri tarafından onay görmesidir. Böylece çocuğun yanlış olan davranışları pekişir ve çocuk bu tip olumsuz davranışlar yaptığında isteklerini kolaylıkla elde edebildiğini öğrenir.Oysa yanlış davranışlar eğer desteklenmezse kalıcı olmazlar.Çünkü çocuk doğru ya da yanlış kavramlarını henüz bilmediği yaşlarda her tür davranışı sergileyerek toplumsal sınırlarını öğrenmeye çalışmaktadır.
Yaptığı her davranış sonucunda aldığı geri bildirimlerle yani tepkilerle sosyal bir birey olma yolunda kimliğini ve kişiliğini bulacaktır.

Çocuklar iki temel nedenden dolayı şımarıklık sergilerler:
• İlgi görmek istedikleri için,
• Aşırı ilgi gördükleri için.
Her iki durumda da tutarlı ilgi eksikliği var demektir.O nedenle çocuk yetiştirme konusunda en belirleyici olanın aile tutumları olduğunu unutmamak gerekiyor.Anne baba tutumlarının birincil önem taşıdığı çocuk eğitiminde dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var aslında.

• Çocuklar her istediklerini istedikleri anda elde edebiliyorlarsa,isteklerini ertelemeyi ve beklemeyi asla öğrenemeyeceklerdir.
• Bir çocuk anne babasının sadece kendisine hizmet etmek zorunda olduğuna inanmışsa, kendisinden başka kimseyi umursamayacaktır.
• Ağlayıp,tepindiği anda kuralların bozulduğunu ve isteklerinin yapıldığını görüyorsa zamanla uyum ve davranış bozuklukları geliştirecektir.Bu da çocuğun özellikle okul sürecinde arkadaşları tarafından istenmeyen çocuk olmasına yol açacaktır.
• İnat ederek,öfkelenerek isteklerini elde eden bir çocuk,içinde bulunduğu toplumda iletişim dili olarak saldırganlığı benimseyecek ve çevresindeki herkesi sindirecek ve isteklerini bu şekilde onları korkutarak elde etmeye çalışacaktır.
• Anne babası tarafından sadece kendisi varmış ve en önemli şey onun istekleriymiş gibi davranılarak büyütülmüş bir çocuk,başkalarının duygularına,acılarına,beklentilerine de kayıtsız kalacak ve insanları anlamak,anlayış göstermek gibi bir empati duygusunu öğrenemeyecektir. Bu olumsuzluğun en önemli getirisi ise,çocuğun zamanla kendi anne babasına karşı da duyarsızlaşmasıdır.
• Başkalarına saygı duyarak büyümemiş bir çocuk aynı şekilde başkalarından da saygı görmeyerek belki de ailenin yanlış tutumlarının sonucu hayatındaki en ağır yaptırımla karşılaşacak ve toplum içinde dışlanan,iletişim sorunları yaşayan sorunlu bir birey olacaktır.
Dolayısıyla anne baba olarak bizim yapacağımız şey çocuğumuzun her istediğini yapmak değil,onu kendi isteklerini yapabilecek,çevresine saygı duyan,başkalarını ve duygularını önemseyen donanımlara sahip bir birey olarak yetiştirmektir.

[2013-03-20]


Paylaşım:

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

1-2-yas-cocugunda-gelisim-676

DİKKAT BİRİ SİZİ DİNLİYOR 1 - 2 Yaş Çocuğunda Gelişim

Hayatının ilk yılını geride bırakan bir çocuk pek çok yönden gelişim ve değişim gösterir. Henüz net cümleler söyleyemez ama kendisine söylenen ...

cocuklar-ve-hayali-arkadaslari-124

ÇOCUKLAR VE HAYALİ ARKADAŞLARI

Bir çok anne baba,çocuklarının hayali arkadaşları olduğunu ve bu arkadaşların çocuğun hayatında çok özel ve önemli bir yere sahip olduğunu gözlemlemiştir.

5-yas-cocugunda-gelisim-673

5 YAŞ ÇOCUĞU VE CİNSEL MERAK

Çocuklarda yaklaşık olarak 3-4 yaşlarında başlayan cinsel kimlik gelişimi ve cinsel farklılıklara dönük merak duyguları 5-6 yaşlara gelindiğinde ciddi sorularla doruk ...

masallar-ve-cocuklar-690

MASALLAR VE ÇOCUKLAR

Masallar çocuğa anlatılmak ve öğretilmek istenilen her şeyi dolaylı yoldan ifade etmenin en güzel yoludur. Doğal bir biçimde sözlü iletişim becerilerini ...


MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2020. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML