SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  MAKALELER  »  ÇOCUK & ERGEN   »  BİSİKLETLİ BİR YAZ

BİSİKLETLİ BİR YAZ

Bisikletli Bir Yaz
Bisiklet hepimizin çocukluğunun en vazgeçilmez aracıydı, bilirsiniz. Hatta bütün çocuklar için tatillerin ve sokakların olmazsa olmaz aracıdır. Tüm zamanların vazgeçilmezidir.
Okullar tatil olunca karnenin durumuna göre mutlaka anne babadan talep edilen karne hediyesiydi çocukluğumuzda. Sonra büyük şehirlerdeki yoğun trafik ve daralan yeşil alanlar nedeniyle eskisi kadar ilgi görmese de hala çocuklar için en gözde araç olduğunu söylemek mümkün. 

Biz anne babalar doğal olarak endişeleniyoruz çevre şartlarından dolayı. Haklıyız endişelerimizde. Ancak gerekli güvenlik önlemleri alındığında bisiklet sürmenin keyfini de esirgememek lazım çocuklardan. Malum önümüzde uzun bir yaz tatili var. Üstelik bisikletin insan sağlığı üzerine yapılmış araştırmaların sonuçlarını öğrendiğinizde bence siz anne babalar da bisiklet edinmeniz gerektiğini anlayacaksınız.

Peki nedir faydaları derseniz:
İlk ve en önemli faydası; eskiden bisiklet gibi efor sarf etmemize yol açan hareketli sporlardan uzak durmamızı isteyen kalp uzmanları şimdi özellikle bisikleti tavsiye ediyorlar. Zira araştırmalar göstermiş ki, aşırı hızlı olmamak kaydıyla orta ve yüksek hızda bisiklet sürmek, düzenli ritmik hareketler demek ve bu da kalbe giden ve kalpten vücuda dağılan kanın bol oksijen alması, direncin artması ve kalbe binen yükün azalması anlamına geliyor.Aynı zamanda tansiyon da dengeye giriyor.

Özellikle çocuklar için eklem yerlerinde bulunan kıkırdak dokuya düzenli basınç uygulanması bu bölgelerin uyarılması anlamına geliyor. Bu da boy uzaması ve bedensel gelişim için çok önemli.
Kasların gelişimini sağlayıp, biçimlenmesini, kilo vermeyi, sağlıklı bir bedene kavuşmayı da garanti ediyor. İleri yaşlarda sorun yaratması muhtemel eklem yerleri ve diz - bilek bölgeleri için harika bir güçlendirici görevi görüyor.
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Spor Fizyolojisi Bilim Dalı Başkanlığınca yapılan araştırmaya göre, günlük yarım saat bisiklete binmek haftada üç günde bile yorgunlukları azaltıyor, kişinin kendisini daha zinde ve sağlıklı hissetmesini sağlıyor.

En ilginç faydası ise psikoloji üzerine. Bisiklet sürmenin stres ve depresyona karşı son derece olumlu katkıları olduğu anlaşılmış. Zaten vücuda alınan oksijeni artırması bile başlı başına bir stres savar olarak görülebilir ancak araştırmalar ayrıca bisiklet sürmenin mutluluk hormonlarını artırdığını ve düzenli olarak yapılan ritmik hareketlerin vücutta endorfin salgılanmasını artırdığını gösteriyor.

Bisiklet sürmenin çocuklar üzerindeki etkisi ise saymakla bitecek gibi değil. Özellikle dikkat yoğunlaştırma, denge ve kendine güven duygusunu sağlıyor olması başlı başına muhteşem kazanımlar. Çocukların bitmek bilmez enerjilerini en sağlıklı harcayacakları ve doğru yönlendirecekleri araç da yine bisiklet. 
Bir şeyi başarmak, bir araca kumanda etmek, yönetmek ve yönlendirmek gibi duyguları veriyor olması da çocukların sonraki hayatlarında itici bir güç oluyor.

Bütün bu bilgiler ve araştırma sonuçlarına bakarak çocuklarınıza son teknoloji ürünü cep telefonları, tablet bilgisayarlar alıp vermek yerine bu muhteşem aracı alıp, bütün güvenlik önlemlerini de sağlayarak gün boyu haşır neşir olmalarını desteklemek gerek.
Üstelik sadece çocuklar değil, biz anne babalar da onlarla beraber hem sağlıklı bir spora başlamış olmanın keyfi, hem çocuklarla beraber bir etkinlikte bulunmuş olmanın mutluluğuyla hep birlikte bisikletli bir yaz tatili olsun diyorum.
Hem kendi çocukluğumuzdan da biliyoruz ki yaz tatili bisikletle tam bir tatil olabilir.Tadını çıkaracağınız, sağlıklı ve bol eğlenceli bir yaz tatili diliyorum.

[2014-06-17]


Paylaşım:

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

cocuklarla-iletisim-kurmak-236

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURMAK

İletişim tüm insani ilişkiler açısından çok önem taşır ama özellikle çocuklar söz konusu olduğunda daha fazla önem kazanır.

11-13-yas-cocugu-677

11-13 YAŞ ÇOCUĞUNDA KİMLİK KARMAŞASI

Özellikle yetişkinler gibi düşünme düzeyine ulaşılan 11 yaş ve sonrası ‘Soyut İşlemler Dönemi’ olarak adlandırılır ve çocuk bu düzeye ulaştığında kendine ...

cocuklar-ve-oyuncaklar-239

OYUNCAKLAR ÇOCUĞUN HAYAL DÜNYASINI NASIL ETKİLER?

Oyun oynamak bir çocuk için yemek içmek kadar önemlidir. Çocuk hayatı tanıma yolundaki ilk keşiflerini oyun yoluyla yapar.Oyun oynamak bir eylem ...

super-kahramanlar-270

SÜPER KAHRAMANLAR VE ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Televizyonlarda ve sinemalarda çocukların hayranlıkla izlediği kahramanlar artık sadece çocuklara hitap etmiyor,yetişkin insanları da etkisi altına alıyor.Hatta sanki çocuklar için yapılmış ...


MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2020. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML