SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  MAKALELER  »  YETİŞKİN   »  ALERJİK DEPRESYON

ALERJİK DEPRESYON

Alerjik Depresyon

Depresyon günümüzde neredeyse herkesin içine düştüğü bir duygu durum bozukluğu. Farklı türleri var. Mevsime göre ya da kişisel duruma göre değişiyor, zaman zaman yoğunluğu artıyor, azalıyor hatta yön değiştiriyor.

Depresyonla ilgili olarak bugüne kadar neredeyse her şey yazıldı, konuşuldu, anlatıldı. Depresyona girsek de girmesek de ne olduğunu, kimleri nasıl etkilediğini artık hepimiz biliyoruz. En azından yakınımızdaki insanlardan görüyor, tanıyoruz. Günümüzün en bilinen, en sık rastlanan iki problemi var: Biri Depresyon, diğeri Stres.

Ancak son zamanlarda depresyonla ilgili farklı gelişmeler ve tanımlamalar yapılmaya başlandı hatta farklı araştırmalara konu oldu. Sonuçta da ilginç bulgulara ulaşılmış durumda.

İngiliz Gazetesi The Guardian’da geçtiğimiz haftalarda yayınlanan haberde farklı üniversitelerde yapılan araştırmalara yer veriliyor ve bu araştırmaların sonuçlarına göre Depresyon hakkında bilinenlerin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor.

Kaliforniya Üniversitesi'nde depresyon konusunda çalışmalar yapan klinik psikolog  George Slavich:  "Depresyon artık sadece psikolojik bir durum değil. Psikolojiyle ilişkili ama aynı derecede biyolojik ve fiziksel sağlıkla da ilişkili." diyor ve depresyonu diğer fiziksel hastalıklarla birlikte değerlendirmek gerektiğini ifade ediyor.
Slavich’e göre; ‘Nasıl ki insan hastalanınca kendisini kötü hisseder, bitkin düşer ve yataktan çıkmak istemezse, aynı şekilde insan depresyona girdiğinde de kendisini kötü hisseder, bitkin ve halsiz düşer. Bu aslında vücudun hastalıklarla savaşma dürtüsüdür. Dolayısıyla bedensel hastalıklarla depresyonun insana yaşattığı sıkıntılar neredeyse birebir aynı. Bu durumda ikisi arasında ortak noktalar olmalıdır’ diyor ve birçok başka uzmanla beraber bu ortak noktayı ‘İltihaplanma’ olarak açıklıyorlar.

Yani bağışıklık sistemi, yaraları kapatmak ve sistemin diğer kısımlarını harekete geçirmek için, adeta bir hırsız alarmı gibi devreye giriyor ve Sitokin denilen protein ailesi vücutta iltihaplanmayı devreye sokuyor, bu da beyni hastalık moduna geçiriyor.

Depresyon dönemlerinde sitokinlerin ve iltihaplanmanın büyük bir artış kaydettiği görülmüş. Çift kutuplu (bipolar) rahatsızlık çekenlerde, hastalığın hafiflediği dönemlerde sitokin ve iltihap düzeyi de düşüyor.

Sağlıklı insanlar da, iltihabı artıran bir aşı yapıldığında, geçici bir süre için bunalıma, evhamlı bir döneme girebiliyor.

Tifo aşısı yapılan insanların beyin görüntüleri, bu duruma, beyinde ödüllendirme ve cezalandırma işlemlerinin yapıldığı bölgedeki değişimin yol açabildiği sonucunu ortaya çıkardı.

Romatizmal eklem iltihabı yaşayan insanlar, ortalamanın üzerinde oranda depresyondan muzdarip. Bu tür veriler arttıkça, vücutta iltihaba neyin yol açtığı konusu daha fazla dikkat çeker oldu.

New York'taki Stony Brook Üniversitesi'nde görev yapan Turhan Canlı, enfeksiyonların en büyük neden olduğu kanısında ve hatta depresyonu, "bulaşıcı olmayan bir enfeksiyon hastalığı" olarak, yeniden tanımlamamız gerektiğini belirtiyor.

Ancak diğer uzmanlar enfeksiyonun sebebinin sadece iltihaplanma olmadığını ve sağlıksız beslenmenin, özellikle de Obezite’nin enfeksiyonlara yol açabildiğini söylüyorlar. Bir de günümüzde pek çoğumuzun içine düştüğü sosyal dışlanma, yalnızlık ve yoğun stresin de iltihaplanmalara yol açtığını eklersek Depresyonun tanımlarına, Alerjik Depresyon da eklenecek gibi görünüyor.

Kısacası her gün yeni bilgiler ışığında depresyona karşı yeni kazanımlar elde ediliyor. Ancak her şeyin öncesinde aslolan kişinin kendi kendine yardım edebilmesidir. Bunun için de iyi düşünmek, hayatın güzel ve olumlu taraflarına odaklanmak, sahip olmadıklarımıza hayıflanmak yerine sahip olduklarımızın kıymetini bilmek en önemli adım.

Psikolojide en temel kural; ‘Kişiye rağmen kişiye yardımcı olunamaz.’ Yani siz kendinize yardımcı olmak istemiyorsanız, kimse size yardım edemez.
O nedenle önce siz iyi düşünmeli, iyi şeyler üretmeli ve mutlaka hayatın içinde yer almalısınız.
Hipokrat’ın dediği gibi: Hastalık yoktur, hasta vardır! Her şeyi değiştirecek olan yine ‘SİZSİNİZ!

Konuyla ilgili ayrıntıları okumak isteyenler, aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirler:

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/01/150105_depresyon_alerji

[2015-05-04]


Paylaşım:

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

ms-628

MS HASTALIĞI VE HASTALARIN PSİKOLOJİSİ

Son zamanlarda sanatçı Serdar Ortaç’ın MS hastalığına yakalandığının duyulması üzerine yeniden gündeme gelen ama hala pek çok bilinmezleri olan MS yani ...

sosyal-747

SOSYAL AĞLAR ve Paylaşım Siteleri

Pek çok insan için bağımlılık halini alan sosyal medya ve sosyal ağlar, psikolojinin de ilgi alanına girdi. “Sosyal ağ” tarzındaki ortamlarda ...

manik-depresyon-250

MANİK DEPRESYON

Manik Depresyon;İki Uçlu Mizaç Bozukluğu ya da Bipolar Duygulanım Bozukluğu olarak da bilinen bir rahatsızlıktır.İki uçlu denmesinin sebebi de hastalığın kendisinden ...

iliskiler-437

İLİŞKİLER YA DA BERABERLİKLER

İlişki ve beraberlik kelimeleri aslında aynı anlamdaymış gibi kullanılsa da pek çok açıdan farklı anlamlar taşıyan sözcüklerdir. İlişki her zaman bir ...


MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2020. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML