SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  MAKALELER  »  GÜNCEL YAZILAR   »  UMUDA DAİR

UMUDA DAİR

Umuda Dair

Çok sıkıntılı günler yaşıyor, neredeyse her gün, güne olumsuz haberlerle başlıyoruz. Bazen umutlarımız kırılıyor, mutsuz oluyoruz. Bu sadece ülkemize özgü bir olumsuzluk değil aslında. Birçok ülkede terör olayları yaşanıyor. Dünya genelinde bir karmaşa var ve maalesef içinden geçtiğimiz süreç hepimiz için çok olumsuz bir görüntü çiziyor.

Peki ama bu olumsuzlukta bizim için hiç mi umut yok, hiç mi mutluluk yaşamayacağız?
Zaman zaman hepimizin endişelenmesi çok doğal. Özellikle terör olaylarının arttığı, pek çok insanımızı kaybettiğimiz günlerde iyimser bir bakış açısına sahip olmak zor. Ancak zor zamanları karamsar düşüncelerle ya da geleceğe yönelik mutsuz ve umutsuz beklentilerle aşmak da zor. Bu, korkmayacağız, endişelenmeyeceğiz demek değil, korkuya rağmen, umut edeceğiz, dik duracağız ve birlikte olacağız.

Korku, öfke, kaygı, hepimizin yaşadığı duygular. Yönetebilirsek ayakta kalırız. Olumsuz duyguların bizi yönetmesine izin vermemek gerek.
Sağlıklı tutum, olumsuz duygulara rağmen umudu kaybetmemek. Birbirimizi yargılamadan bir arada olmamızı sağlayacak olan da bu duygulardır.

Böyle günlerdir asıl umutlarımıza sarılmamız gereken günler. Biz bir arada, beraberken güçlü olabiliriz sadece. Birbirimizi farklılıklarına göre yargılarsak, dışlarsak ve ötekileştirirsek birlikten, beraberlikten nasıl söz edebiliriz?

Geçmiş yıllarda da çok karışık dönemlerden geçtik. Çok olumsuz yıllar yaşadık ama yaşama ve umuda sarılmaktan hiç vazgeçmedik. Bizim başka ülkemiz yok. Birimizin canını yakan durum, diğer herkesin canını yakan durumdur. Böyle görmek, birbirimize bu düşünceyle sahip çıkmak gerek. Bizi ayrıştıracak ve yıkacak şey, ‘nasılsa benim başıma gelmedi’ demektir, ‘o benim gibi düşünmüyor, oh olsun.’ Demektir. Oysa hepimiz aynı ülkenin aynı havayı soluyan insanlarıyız. O, sen, ben yok; Biz varız. Ülkemizin hangi köşesinde olursa olsun, yiten canlarda hepimizin canı yanmalı. Bir sevinde hepimiz ortak olmalıyız.

Bu duygu bizim mayamızda var. Zaman zaman hepimizin şikayetçi olduğu Sosyal medya paylaşım siteleri bunun pek çok örneğiyle dolu. Bir kan arayışında ya da yardım çağrısında onlarca, yüzlerce, binlerce kişi bir araya gelebiliyoruz. Birbirimize destek olabiliyoruz.

Siyaset, ekonomi, uluslar arası ilişkiler açısından çalkantılı günler yaşıyor olabiliriz ama biz birbirimizi seviyoruz. Birbirimizle dayanışma içinde olduğumuz sürece bu günleri de aşacağız. Yan yana durarak, sırt sırta vererek, birbirimizin elinden tutarak.
Çok mu Pollyanna’cı geldi size? Ama Pollyanna’cılık tam da bu günlerde lazım değil mi? Tam da bugünlerde bir arada olmak, yorulana el uzatmak, ihtiyacı olana yardım etmek ve birbirimize hep destek olarak umutlanmak gerekmiyor mu? Umudu yok edersek kaybederiz asıl. O nedenle lütfen korkunun sizi esir almasına izin vermeyin.

Unutmayın:

Son yok, yeni başlangıçlar var!..
Gece sonlanır, gündüz başlar. Kış sonlanır bahar başlar.
Sol göğsümüzün altındaki yürek attığı sürece, hayat hep yeniden kurulur, her şey yeniden başlar!..

[2021-01-13]


Paylaşım:

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

kitap-kimdir-294

KİTAP KİMDİR?

O herhangi bir şey değildir.Yaşayan ve bir çok canlıdan daha gerçek olan bir varlıktır. Yaşar,üstelik uzun yıllar boyu yaşar.Bazıları sonsuza kadar ...

kadin-cinayetleri-ve-rating-671

SEDA SAYAN, KADIN CİNAYETLERİ, RATİNG SAVAŞLARI

Kadına yönelik şiddeti önleme konusunda hala bebek adımlarının atıldığı ülkemizde, göz göre göre ölüme giden kadınları nasıl koruyacağımızı konuşmak yerine, bir ...

sir-tutmak-249

SIR TUTMAK

Hepimizin hayatında sırları vardır.Ya sır vermişizdir, ya da bir takım sırları öğrenmişizdir.Sır dediğimiz şey o kadar ilginçtir ki, insanı bir anda ...

hastalik-488

HASTALIK PSİKOLOJİSİ

Hepimiz zaman zaman hastalanırız. Hastalıkların boyutu hafif ya da çok ciddi olabilir. Yine bu hastalıklarımızla ve hasta yakınlarımızla ilgili olarak hastaneye ...


MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2024. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML