SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  MAKALELER  »  GÜNCEL YAZILAR   »  SOSYAL MEDYADA ÇOCUK FOTOĞRAFLARI

SOSYAL MEDYADA ÇOCUK FOTOĞRAFLARI

Sosyal Medyada Çocuk Fotoğrafları

Sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri, neredeyse her anımızı sosyal paylaşım ağlarında paylaşıyoruz. İnsanlar birçok anısını arkadaş çevresiyle paylaşarak sosyalleşiyorlar.

Sosyal Medya dediğimiz alan olumlu ve olumsuz yönleriyle hala pek çok açıdan bilinmezliklerle dolu. Biz yetişkinler için bile güvenlik açısından birçok tehlike varken durum çocuklar açısından daha tehlikeli bir hal aldı.

Paylaşım yapmak, bildiğimiz, öğrendiğimiz ve başkalarının da bilmesinde fayda gördüğümüz türden bilgileri diğer insanlarla paylaşıma açmak güzel ama özel hayata ait olan bilgiler konusunda daha dikkatli olmak zorundayız.

Özellikle çocuklar söz konusu olduğunda çocukların fotoğraflarını herkese açık olarak paylaşmak bir anlamda Pedofili hastalarına, yani çocuk istismarcılarına doğrudan malzeme sunmak anlamına geliyor. Çocukları normal yaşam içerisinde ebeveynlerinden ayrı düşünmek elbette mümkün değil ama çocuklara ait özel resimleri paylaşmak gelecekte onlar açısından ciddi bir sorun oluşturabilir.

Çocuk fotoğrafları derken özellikle çocukların özel anlarını paylaşmaktan bahsettiğimi vurgulamak isterim. Banyo yaparken, bezi değiştirilirken, mayolu, bikinili fotoğraflar çocuk tacizcileri için bulunmaz fırsattır.
Anne babaların özellikle çok dikkat etmesi gerekir. Çocuk tacizi ve Pedofili vakalarında adli makamlara yansıyan çok ciddi olaylar olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bugün sizin açınızdan çocuğunuzla olan eğlenceli fotoğrafları paylaşıma açmak çok masum gibi görünebilir ama aslında milyonlarca insanın elinde çok tehlikeli olabileceğini lütfen unutmayın.

Özellikle 10- 15 yıl sonraki gelecekte bugün çekinmeden fotoğraflarını paylaştığınız çocuklarınız büyüyüp iş başvurularında bulunduğunda geçmişte paylaşılan bu fotoğrafları görmekten rahatsız olabileceğini lütfen göz önünde bulundurun. Bugün hiç birimiz mayolu bebek fotoğraflarımızla ya da benzerleriyle karşılaşmak istemeyiz. Henüz reşit olmamış bir çocuğun en özel anlarını paylaşmak onun açısından ciddi sıkıntılar yaratabileceği gibi, çocuğunuzla olan ilişkiniz de zarar görebilir. Rızası olmadan, o bilinçte olmadan ve ona sorulmadan özel anlara ait fotoğraflarını paylaştığınız için çocuğunuzla ciddi sürtüşmeler yaşayabilirsiniz.

En son bazı Avrupa ülkelerinde hukukçular bu konuda ayağa kalktılar ve çocukların ilerleyen yıllarda geçmişe dönük paylaşılan bu fotoğrafları nedeniyle ailelerine dava açabileceklerini vurgulayarak  bu yönde ortaya çıkabilecek olumsuzluklara dikkat çektiler.
Hatta şu an bile geçmişteki fotoğrafları nedeniyle sıkıntılar yaşayan gençleri hukuken temsil etmek istediklerini belirterek ailelerine dava açmak isterlerse onlara destek olacaklarını söylediler. Bu sorunun çok yakında pek çok ailenin başına gelebileceğini düşünerek gecikmeden önlem almak adına bazı ülkelerde hukuki düzenlemelere gidilmeye başlandı.

Toplum olarak biz çocuklarımızla bu noktalara kadar gelmeyiz diye düşünüyorsanız şu an bizim çocukluğumuzdan çok farklı kuşaklar yetişmeye başladığını hatırlatmak isterim. Onlar ‘Sosyal Medya’ kuşağı.
Sosyal Medyayı çok iyi kullanıyor olmaları nedeniyle geçmişte onların her anına ait özel fotoğrafların paylaşılmış olmasına hoşgörüyle yaklaşacaklarından o kadar da emin olmamak gerek. Kaldı ki, her bireyin özel hayatı onun mahrem alanıdır.
Anne babaları olsak bile bu mahrem alanlara saygı göstermek ve korumak zorundayız.

Bu konuda daha duyarlı olmak gerektiğini ısrarla vurgulamak isterim.

[2017-06-14]


Paylaşım:

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

mor-cati-mi,-mor-parmaklik-mi-260

MOR ÇATI MI, MOR PARMAKLIK MI?

Hepimizin bildiği gibi şiddet gören kadınları korumak amacıyla, son derece dikkatli ve titiz çalışan bir kurum var: Mor Çatı.Mor Çatı’ya başvuran ...

annesiz-644

ANNELER GÜNÜNDE ANNESİZ OLMAK

Bir çocuk için hayatındaki en büyük travma,ailesiyle ilgili yaşanan olumsuzluklardan oluşuyor.Özellikle anneyi kaybetmek  çocuk açısından başa çıkılması çok zor bir duygusal ...

bir-910

BİR ÇOCUK NASIL CANLI BOMBA OLUR

Son dönemlerde artan canlı bomba eylemlerinde, eylemcilerin nasıl bir ruh haline sahip oldukları ve bu süreçteki psikolojik durumları herkes tarafından merak ...

elektromanyetik-alanlar-230

ELEKTROMANYETİK ALANLAR - TEHLİKENİN FARKINDA MIYIZ?

Elektromanyetik dalgalar aynı şekilde,beyin hücrelerinin ölümüne yol açar ve kan ile beyin arasındaki koruyucu duvara zarar verir. Dolayısıyla beyni dışarıdan gelen ...


MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2020. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML