SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  MAKALELER  »  GÜNCEL YAZILAR   »  SAĞLIKTA ŞİDDET

SAĞLIKTA ŞİDDET

Sağlıkta şiddet

Günümüzde şiddete her alanda rastlanmakta. Altında yatan sebeplere bakıldığında, şiddetin özendirilmesinden hukuki olarak yeterli yaptırımların bulunmamasına kadar pek çok sebep gözlenebilir.

Toplumun her kesiminde varlığını gösteren şiddet olgusu bazı alanlarda daha sık karşımıza çıkıyor. Özellikle, yoğun iş yükü, stres ve kaygının daha fazla bulunduğu sağlık sektöründe şiddet olaylarına daha fazla rastlanılıyor. Araştırma sonuçları, sağlık alanında hizmet verenlerin diğer iş alanlarında çalışanlara göre 16 kat daha fazla saldırıya uğradığını gösteriyor.

Yaşanan bu şiddet olayları hasta ve hasta yakınları açısından ayrı ayrı değerlendirilmeli. Hastalar açısından doktorlar ve sağlık çalışanları, bireylerin ya kendi canlarını ya da çok sevdikleri yakınlarını emanet ettikleri hayat kurtarıcı insanlar olarak görülüyor.

Doktorlar açısından hasta ve hastalıklar, yaptıkları işin en önemli öznesi. Tedavi süreci ve hastalığın aşamaları çok ağır ve zor şartları içeriyor olsa da hasta için tek merkez kendisi.
Bu anlamda doktorlar açısından herhangi bir hasta ya da hastalık olarak görülen iş süreçleri hastalar açısından benmerkezci bir tutumla zaman zaman gerçekten uzak beklentilere oluşturmalarına yol açabiliyor. Kendi hayatını ya da sevdiklerini kaybetme korkusu ve buna bağlı oluşan yüksek kaygı duygularını kontrol etmekte sorun yaşayan bireylerde fiziksel ve psikolojik şiddete yol açabiliyor.

Kişiler, kendilerinden başka insanların da aynı sağlık personelinden hizmet almak için beklediğini ve herkesin sağlığıyla ilgili yardım almak için orada olduğunu dikkate almadan hekime yükledikleri aşırı beklentinin karşılanmamasıyla birlikte şiddete başvurma eğiliminde olabilirler.
Doktorun görevini ihmal ettiği düşüncesi ve yanlış tedavi gibi hastanın mağdur olduğu durumlar ise bu eğilimi artırabiliyor. Hasta ve doktor arasındaki iletişim sıkıntısı şiddetin ana faktörlerinden biri.
Doktor tarafından etkin bir şekilde dinlenmediğini düşünen hasta ve hasta yakını bu duruma aynı yetersiz iletişim biçimiyle yanıt verdiğinde son de3rece tehlikeli bir çatışma ortamı doğuyor.

Öte yandan sağlık sektöründeki memnuniyetsizliğin ve şiddetin en önemli nedeni, hastanelerin ve acil servislerin kapastelerinin çok üstünde hizmet vermek zorunda bırakılması.
Çalışma saatlerinin uzunluğu ve her hastayla ilgilenmesi için sağlık personelinin zamanının çok kısıtlı olması da bu faktörlere eklenebilir.

Ülkemizde günde 1000’den fazla hasta bakılan acil servislerde maalesef bu sayıyı karşılayacak kadar sağlık personeli çalıştırmak her zaman mümkün olamıyor. Bu kadar yoğun bir iş yükünün olduğu sağlık sektöründe hizmet verenler hem psikolojik hem de fiziksel olarak sorun yaşıyor.
Mesleki tatminleri, motivasyonları ve hizmet performansları düşen sağlık personelinin hizmet verdiği hastaların memnuniyeti de buna bağlı olarak azalıyor.

[2020-01-19]


Paylaşım:

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

deprem-1058

DEPREM PSİKOLOJİSİ

Depremin düşüncesi bile korkutucudur, özellikle bizim gibi depremle ilgili kötü anıları olan ülkelerde deprem olasılığı insanlar için önemli bir kaygı sebebidir. ...

japonlarla-tatil-351

JAPONLARLA TATİL

Müthiş bencilleşmiş bir toplum olmuşuz.Sadece kendi mutluluğunun üzerine bir hayat kurmaya çalışan bizler,yaşadığımız toplumun tüm bireyleriyle uyum içinde bir mutluluk yaratamazsak,bireysel ...

20-dakika-894

20 DAKİKA

Eğer siz de pek çok şey yapmak istiyorum ama zamanım yok, diyorsanız, sevdiğim şeylere vakit ayıramıyorum diye şikayet ediyorsanız ve kendiniz ...

gulumsemek-924

GÜLÜMSEMEK

Hayat zor olabilir, hayat herkes için zaman zaman zorlaşabilir. Olumsuz olaylar da yaşanabilir. Yine de yaşamak gerek, tüm olumsuzluklara inat. Kendimize ...


MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2021. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML