SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  MAKALELER  »  GÜNCEL YAZILAR   »  RUHUNUZ MU YAŞLI, CİLDİNİZ Mİ?

RUHUNUZ MU YAŞLI, CİLDİNİZ Mİ?

Ruhunuz mu Yaşlı, Cildiniz mi?
Yüzlerce yıldır,genç görünmek bir tutku olmuştur hem kadınlar hem de erkekler için.Ama en çok kadınlar önemser bu yaş meselesini.Bu yaşlılık ve yaşlı görünmek düşüncesi öylesine ürpertir ki kadınları-ve artık erkekleri de-,özellikle son yıllarda artan bir hızla insanlar estetik cerrahi doktorlarının kapısını aşındırmaya başladılar.
Kozmetik sektörünün de bu korkuyu ve güzel görünmeye karşı olan bu merakı nasıl körüklediğini görmek mümkün..Her satılan krem,her yeni ürün, yeni reklam pazarı,yeni satışlar ve yeni umutlar demek aslında. Yeni umutlar ürünü alan tarafın payına düşen duyguların toplamından oluşuyor.Daha önce denenmiş ve pek de memnun kalınmamış diğer ürünlerden sonra yeni çıkan her üründe bir kez daha yeşeren umutlar onlar.

Bu sefer daha güzel ve daha genç görünecek olmanın inancı,heyecanı ve hevesiyle kullanılmaya başlanan ürün bir süre sonra yeni hayal kırıklıkları getirince,arayışlar başka tarafa yönelir.Kaş kaldırmak,göz altı torbası aldırmak,kırışıklıkları gerdirmek peşinde koşan ve son zamanlarda moda olan botokslar ve silikon şişme dudaklarla dolaşan garip varlıklar haline dönüşen kadınlar.Onlar,bir televizyon programcısının da alenen söylediği gibi ördek yavrusuna dönen ve birbirine tıpa tıp benzeyen,etrafa şaşkın şaşkın bakan mimiksiz kadınlar.Gergin,pırıl pırıl ciltleriyle aslında ruhlarındaki örselenmişliklere direnmeye çalışan insanlar.

Hiç dikkat ettiniz mi,bütün bu genç görünme amacıyla yapılan estetik müdahalelere rağmen, insanlar asla hedefledikleri yaşta görünmezler.Yüzlerdeki kırışıklıklar gider belki ama nedense o gençlik ışıltısı bir türlü gelip oturmaz mimiklere,bakışlar asla yirmili yaşların o masum bakışları olmaz.Hiç düşündünüz mü neden?
Bütün sır aslında gözlerdedir. Cilde her tür müdahaleyi yapabilirsiniz,her tür bakımı uygulayabilirsiniz ama gözlere hiçbir şey yapamazsınız.Bakışları değiştiremezsiniz.
O bakışların içindeki yaşanmışlıkları,yılları,deneyimleri değiştiremezsiniz.Orada tecrübe vardır,orada hedeflenilen yaşlardan bu yana gelmiş,geçmiş bütün hüzünler,bütün mutsuzluklar,bütün yarım kalmış hevesler vardır.Dışarıya bakan o tecrübe süzgecini yok edemezsiniz.Gençlikteki meraklı bakışlar, dingin, durulmuş bakışlara dönmüştür çünkü. 
Bilirsiniz artık karşınızdaki insan ne derken aslında ne demek istemektedir.Ne yaptığında aslında ne yapmak amacındadır ve sizden beklentisi nedir.İsteseniz de istemeseniz de hayat sizi pişirmiş,elinize deneyim denilen bir joker kartı vermiştir.O deneyimdir işte gelip göz bebeklerinize yerleşen ve sizin istediğiniz yaştaki kadar masum görünmenizi engelleyen şey.Çünkü artık masum değilsiniz.Hayat cildinizde kırışıklıklar yaparken sizi de hayat adamı yapmıştır.Üstelik cildinize yaptığınız her tür operasyon,gözlerdeki tecrübeyi ve orada saklamaya çalıştığınız her yaşanmışlığı,her acıyı,her kırıklığı daha çok ortaya çıkarır,daha çok netleştirir.Kendinizden bile saklamaya çalıştığınız her sırrı ortaya serer.
Kendinize yalan söylemeye çalışmanın,kendini kandırmanın en belirgin yolu kırışıklıklarınıza yaptığınız müdahaledir.Hayatla yüzleşmekten korkarak,yaşadıklarınızı yok saymaya çalışırsınız çünkü.Sizi üzen,yoran ve eksik bırakan her şeyi, onları reddederek unutmaya çalışırsınız ama olmaz.Gözler unutmanıza izin vermez.Bakışlar neyi gördüğünü,nelere tanık olduğunu asla unutmaz.
Bütün yıpranmışlıklar önce ruhunuzda olur,sonra cildinize yansır.Cildinizdeki tamir,ruhunuzu tamir etmez.Ve gözleriniz cildinize sormaz bakışlarınızdaki tecrübeyi, ruhunuzdan beslenir,ruhunuzu dinler.
Orada ne varsa onlara bir ayna tutar.Ne kadar kırılmışsanız,ne kadar incitmişse sizi hayat,o kadar buğulu bakarsınız,o kadar hüzünlüdür duruşunuz.
Hiçbir yenilenme,gözlerinizdeki yılları geri döndüremez.Hayatın Replay tuşu yoktur.Başa saramaz,geri döndüremezsiniz.Yaptığınız her şey yapay kalır.
O nedenle kendinizle ve fiziğinizle ilgili bir şeylere takılı kalırsanız,dönüp ruhunuza bakmalısınız.
Asıl yara,asıl kırışıklık,asıl düzeltmeniz gereken şey oradadır.
Şimdi düşünme zamanı,’Cildiniz mi yaşlı,ruhunuz mu?

[2013-02-09]


Paylaşım:

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

bilgisayarlar-613

BİLGİSAYARLAR KALBİ DURDURUR MU?

Her nimetin bir külfeti vardır derler. Teknoloji hayatımıza girdiğinden beri hayatlarımız kolaylaştı belki ama, olumsuz bazı etkileri de ortaya çıkmaya başladı. ...

su-kuantum-dedikleri--hayallerin-pesinden-gitmek-268

ŞU KUANTUM DEDİKLERİ / HAYALLERİN PEŞİNDEN GİTMEK

Gerçekten de ne düşündüğünüz ya da diğer deyişle ne hayal ettiğiniz önemlidir. Çünkü gerçekleşebilir. Eğer ciddi anlamda hayal ettiğiniz şeye inanıyorsanız gerçekleşmesi ...

paranoid-1035

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI VE PARANOİD KİŞİLİK BOZUKLUĞU

Kişilik Bozukluklarında birey, çevresindeki olayları algılamakta sorunlar yaşamakta, inşalarla ilişkilerinde ve yaşantılar arasında bağlantı kurmakta zorlanmaktadır. Sağlıksız bir düşünme ve tutum ...

tozlar-kirler-daginikliklar-655

TOZLAR, KİRLER, DAĞINIKLIKLAR VE YİTİP GİDEN HAYATLAR

Şu anda, siz bu satırları okurken de birileri hayata ‘merhaba’ diyor, birileri veda ediyor. Birileri gülerken birileri gözyaşı döküyor. Bazıları kavuşurken ...


MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2021. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML