SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  GÜNCEL YAZILAR   »  KARARSIZLIĞI AŞMANIN YOLLARI

KARARSIZLIĞI AŞMANIN YOLLARI

Kararsızlık

Seçmek, seçmediğini kaybetmeyi göze almaktır! Demiş Andre Gide.

Hepimiz hayatımızın hemen hemen her anında farkında olsak da olmasak da hep kararlar alırız. Bütün kişisel eylemlerimiz doğrudan ya da dolaylı olarak aldığımız kararlar sonrası oluşur. En basitinden mutfağa gidip su içmek istediğimizde bile bardaklar arasında tercih yaparız.
Karar vermek her zaman yaptığımız bir seçim olsa da her zaman kolay bir eylem değildir. Tıpkı yukarıda yazdığım Andre Gide’in sözünde olduğu gibi, karar vermek demek, seçeneklerden birini seçtiğinizde, diğerlerini yok saymak, seçmemek, o seçenekleri kaybetmeyi göze almak demektir.

Özellikle alacağımız kararlar, hayatımızın yönünü değiştirecek, kendimizin ve başkalarının hayatını etkileyecek kadar önemliyse karar almak hep daha zordur.

Kimi zaman yetiştiriliş biçimimizden, kimi zaman kişilik yapımızdan, kimi zaman da alacağımız kararın kapsamından kaynaklanan endişe ve gerginlik yaşarız. Bu da kararsızlık dediğimiz ne yapacağını bilememe durumuna yol açar.

Kararsızlık hepimizin yaşadığı bir durum aslında, ancak ne sıklıkta ve hangi durumlarda yaşadığımız önemli. Zira bu durum sürekli bir sorun haline gelmişse, karar vermek giderek zorlaşıyorsa, ve kararlar verip sonra sık sık değiştiriyorsanız, verdiğiniz kararlardan emin olamıyorsanız, sürekli olarak başkalarının fikrini sormak ve kararınızı onaylatmak ihtiyacı duyuyorsanız, muhtemelen siz de kararsızlık problemi yaşayan onlarca insandan birisiniz.

Karar vermekteki güçlüklerin birçok nedeni var, öz güven eksikliği,  alınan kararın sorumluluğundan çekinme, başkalarının eleştirilerinden korkma, alınan kararın sonuçlarından kaçınmaya çalışma gibi pek çok sebep sayabiliriz.
Sorun karar vermekten daha çok, verilen kararın doğruluğundan emin olamama, sık karar değiştirme, alınan kararın sonuçlarından çekinme şeklinde de ortaya çıkabilir.

Kaynağı ne olursa olsun, hayat boyu sürekli olarak kararlar almak ve uygulamak zorunda olduğumuz bir gerçek. Öyleyse bir an önce kararsızlığı aşmak, bazen yanlış sonuçları olsa da kararlar almak zorundayız.
Kaldı ki ,’en kötü karar, kararsızlıktan iyidir’, derler. Önemli olan bulunduğumuz koşullar içinde olabilecek en iyi kararı almaya çalışmaktır. Hiçbir kararın ne tam olarak doğru, ne tam olarak yanlış olduğundan emin olamayız. Sadece kararlar alır ve sonuçlarını görürüz.

Bir bilgeye nasıl doğru kararlar alabildiğini sormuşlar. Tecrübe ile demiş. Tecrübeyi nasıl edindiğini sormuşlar. Yanlış kararlarla demiş. Doğrusu budur. Yanlış kararlar almaktan korkarak doğru kararlar almak mümkün değildir.

- Hayatın size ait bir ömür olduğunu ve bazen yanlış kararların sizi doğruya ulaştıracak yegane yol olduğunu bilerek karar almaya çalışın.

- Başkalarına bilinçli olarak zarar vermediğiniz sürece her kararın size öğretecekleri vardır.

- Genellikle karar aldığınız için değil, almadığınız kararlar için pişmanlık duyarsınız.

- Geç kalmanın ya da bazı fırsatları kaçırmış olmanın telafisi yok.

- Karar almaktan korkarak ve kararlar almaktan kaçınarak bir adım dahi ilerlememiz mümkün olamaz.

- Ne olursa olsun aldığınız kararlar size ait seçimlerdir ve seçimleriniz nedeniyle kimseye hesap vermek zorunda değilsiniz.

Hepimizin hataları, yanlış kararları olacaktır. Yanlış kararlar doğru şeyler öğretiyorsa o kararların bile yanlış olduğundan bahsedemeyiz. Kararımız yanlış olsa da sonuçta bizi doğruya yönlendirerek doğru sonuçlar almamıza yardımcı olmuş demektir.
Önemli olan alınan kararın sonuçlarından gereken dersleri çıkarabilmektir.

[2015-05-15]


Paylaşım:

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

tatil-557

TATİL SONRASI UYUM

Tatil Sonrası Sendromu, özellikle son yıllarda birçok insanın yaşadığı bir sorun olarak dikkat çekiyor. Tatil köyleri ve her şey dahil sistemiyle sunulan ...

teror-cocuklara-nasil-anlatilmali-733

TERÖR ÇOCUKLARA NASIL ANLATILMALI?

Elbette her zaman olduğu gibi bu tip olaylardan en çok çocuklar etkileniyor. Öncelikle güven duygusunu kaybediyorlar. Sürekli olumsuzluğun olduğu ve yaşandığı ...

20-dakika-894

20 DAKİKA

Eğer siz de pek çok şey yapmak istiyorum ama zamanım yok, diyorsanız, sevdiğim şeylere vakit ayıramıyorum diye şikayet ediyorsanız ve kendiniz ...

ruhunuz-mu-yasli,-cildiniz-mi-262

RUHUNUZ MU YAŞLI, CİLDİNİZ Mİ?

Yüzlerce yıldır,genç görünmek bir tutku olmuştur hem kadınlar hem de erkekler için.Ama en çok kadınlar önemser bu yaş meselesini.


MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2021. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML