SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  MAKALELER  »  GÜNCEL YAZILAR   »  20 DAKİKA

20 DAKİKA

20 Dakika

Eğer siz de pek çok şey yapmak istiyorum ama zamanım yok, diyorsanız, sevdiğim şeylere vakit ayıramıyorum diye şikayet ediyorsanız ve kendiniz için biraz zaman ayırmak istiyor ama bu zamanı nasıl yaratacağınızı bilemiyorsanız bu 20 dakika kuralı çok işinize yarayacak.

Gün içinde ister ev kadını olun, ister çalışan, olun, ister öğrenci hayat artık hepimiz için çok hızlı, çok telaşlı ve çok yoğun. Yetişmek olduğumuz yerler ve yetiştirmek zorunda olduğumuz işler var. Bu hızlı koşuşmanın içinde uzun soluklu dinlenmeler ya da iki üç saatlik uzaklaşmalar mümkün olamıyor. Bitmeyen işler nedeniyle gün içinde yapmayı planladığımız ama hep bir sonraki güne ertelenen işler ya da hobilerle günü sonlandırıyor, olumsuz duygulara kapılıyoruz. Ben ne zaman sevdiğim işleri yapacağım, ne zaman bir kitap okuyacağım, ne zaman kendime zaman ayıracağım düşünceleriyle kaygılanıyor, her geçen gün stres yükümüzü artırıyoruz. Uzun tatil saatleri beklediğimizde de ya yemek yemeye ya da arkadaşlarla sohbete zaman ayırdığımız için istediklerimizi yapma fırsatımız yine olmuyor. O zaman soruna başka açıdan bakmaya ve farklı bir çözüm üretmeye ne dersiniz?

İşte 20 dakika kuralı da burada devreye giriyor. Yapmak istediklerimizi ya da yapmak zorunda olduklarımızı azar azar güne dağıtarak yapıyoruz. Böylece sevmediğimiz ama zorunlu olduğumuz işleri tek bir seferde saatler harcayarak bitirmeye çalışmak yerine bölüyoruz. Sevdiğimiz ama yapmak için fırsat bulamadığımız işleri de yine gün içinde keyif alarak yapıyoruz. Süre az olsa da ne işimizi aksatıyoruz ne de isteklerimizi sürekli ertelemek zorunda kalıyoruz. Hiç yapmamaktansa gün içinde 20 dakikamızı ayırarak motivasyonumuzu da artırmış oluyoruz. Sevdiğimiz işlere asla istediğimiz kadar zaman ayırma fırsatı bulamadığınızı birçoğunuz fark etmişsinizdir. Diyelim ki birkaç saat zaman yarattınız, o zaman kesinlikle başka bir sorumluluk için bölünür ve siz genellikle gene istediğiniz etkinlik için uygun ortamı bulamazsınız, verimli bir çalışma gerçekleştiremezsiniz.

İşte 20 dakika kuralının güzel tarafı da bu, kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz.
Gün içinde kendinize yirmişer dakikalık zaman dilimleri yaratabilirseniz, neler yapabileceğinize birlikte bakalım, eminim çok şaşırtıcı gelecek.

-20 dakikada 10 sayfa kitap okuyabilirsiniz. Bu her gün yaptığınız bir alışkanlık haline gelirse yılda 3650 sayfa yapar. Ortalama 300 sayfalık bir kitap üzerinden yıl içinde 12 den fazla kitap okuduğunuz anlamına gelir. Kaldı ki okuma hızınız arttıkça 20 dakikada okuduğunuz sayfa sayısı da artacaktır.

-20 dakika boyunca aramanız gereken arkadaşlarınızı ya da aile büyüklerinizi arayabilirsiniz. Seslerini duymak, iyi olduklarını öğrenmek size de günün yorgunluğu arasında iyi gelecek.

-20 dakika geleceğiniz, planlarınız ve yapmak istedikleriniz üzerine düşünerek geçirebilir, sonradan üzerinde çalışmak için notlar alabilirsiniz.

- 20 dakikanızı yatırımlarınızı planlamak ve gerekli görüşmeleri yapmak üzere değerlendirebilirsiniz.

- 20 dakikayı meditasyona ayırabilir, nefes ve gevşeme egzersizleri yapabilirsiniz.

-20 dakika dağınıklıklarınızı toplayabilir, eşyalarınızı ya da evraklarınızı düzenleyebilirsiniz. Örneğin birikmiş tüm ütüyü bütün zamanınızı ayırarak bitirmek yerine 10 eşya ütüleyerek, farklı günlere dağıtarak tamamlayabilirsiniz.

-Yanınızda bulunduracağınız küçük bir hobi çantasına küçük boncuklar, ipler vb koyarak en çok bunaldığınız anlarda küçük takılar yapabilir, sevdiklerinize ve çocuklarınıza hediye edebilirsiniz.

- Kara kalem çalışması yapacağınız minik bir defter ve kalemler de gün içindeki 20 dakikalık molada size müthiş keyifli bir fırsat sunar. Çizim becerinizi geliştirebilir ve ister kara kalem, ister renkli harika desenler yaratabilirsiniz.

-Günde sadece 20 dakika ayırarak kendi hikayenizi yazabilirsiniz. Bu bir günlük olabilir ya da bir öykü / roman / deneme çalışması olabilir. Unutmayın tüm yazarların hepsi hayatlarının bir anında ilk sözcüklerini yazmaya başladılar. Siz neden yazmayasınız?

20 dakikanızı ayırarak neler yapabileceğinize dair daha onlarca madde yazılabilir. Bütün mesele sizin 20 dakikanızı ayırmayı istemenizde. 20 dakikayla kimsenin hayatından çalmıyorsunuz, kendi hayatınıza ekliyorsunuz.

Biraz soluklanmaya hepimizin ihtiyacı var. Üstelik hakkımız da var.

20 dakikalar size inanılmaz bir özgürlük kazandıracak. Şimdiden kolay gelsin

[2017-06-20]


Paylaşım:

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

muhtesem-bir-yil-muhtesem-bir-omur-535

MUHTEŞEM BİR GÜN, MUHTEŞEM BİR YIL, MUHTEŞEM BİR ÖMÜR

Bu gün yaşadıklarımız dünün sonuçları olduğuna göre, yarın için doğru sonuçlar almak istiyorsak bu gün sağlam planlar yapmak zorundayız. Çünkü o ...

kadinlar-neden-aldatir-724

KADINLAR NEDEN ALDATIR

Genelde bütün toplumlardaki yaygın görüşe göre erkekler aldatır ama kadınlar aldatmaz. Oysa son yıllarda yapılan araştırmalar kadınların da erkekler kadar aldattığını ...

gulumsemek-924

GÜLÜMSEMEK

Hayat zor olabilir, hayat herkes için zaman zaman zorlaşabilir. Olumsuz olaylar da yaşanabilir. Yine de yaşamak gerek, tüm olumsuzluklara inat. Kendimize ...

toplumsal-cinnet-734

TOPLUMSAL CİNNET, TOPLUCA CİNNET

Ürettiğimizden daha çok tüketerek yok oluyoruz. Ektiğimizden daha çok biçtiğimiz için yok oluyoruz. Diktiğimizden daha çok kestiğimiz için, aynılıklara değil ayrılıklara ...


MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2024. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML