SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  MAKALELER  »  HAMİLELİK & TÜP BEBEK   »  YANLIŞ CİNSİYET TAHMİNİ

YANLIŞ CİNSİYET TAHMİNİ

Yanlış Cinsiyet Tahmini
Hamileliğin belki de en heyecan verici tarafı, bebeğin cinsiyetini tahmin etmek, hazırlıkları bu tahminlere göre yapmaya çalışmak. Bütün teknolojik ilerleme ve gelişmelere rağmen anne karnındaki bebeğin cinsiyetini saptamak bazen imkansız olabiliyor. Ya da tahmin edilen cinsiyetten farklı bir durumla karşı karşıya kalınabiliyor.
Bu durum görünüşte olumsuz bir durum gibi düşünülmese de aslında yaşananlar zaman zaman üzücü sonuçlara yol açabiliyor.

Hamilelik sonunda beklenen ve istenen bebek cinsiyeti konusunda ülkemizde ilginç bir durum yaşanıyor. Ülkemizin büyük bir bölümünde hala en çok arzu edilen erkek çocuk sahibi olmak. Bu beklenti kültürel ve toplumsal yapımızdan kaynaklanıyor ve geleneksel tarafımızın da bu beklentide önemli bir payı var. Batıda yer alan illere geldiğimizde ise aileler daha çok kız çocuk istiyorlar. Az çocuk, hatta neredeyse tek çocuk sahibi olmayı ve bu çocuğun da mutlaka kız çocuğu olmasını arzu ediyorlar. Bu son yıllarda belirgin olarak gözlemlenen bir değişim aslında. Eskiden erkek çocuğun aileye bakma, kol kanat germe, anne babanın yaşlılığında onlara bakma gibi bir yükümlülüğü varken günümüze doğru gelindiğinde bu yükümlülük yön değiştirerek kız çocuklarından beklenir oldu. Kız çocuklarının daha şefkatli, daha vefalı, daha hatırnaz olduğunu düşünen ailelerin istekleri de artık bu yönde.
Bu değişim ve gelişim olayın sosyolojik boyutu elbette. Ancak bir de psikolojik bir boyutu var ki burada durum farklı yönlere kayıyor.

Hamileliği öncesinde beklediği cinsiyette bir çocuk sahibi olamayacağını öğrenmek anne adayında farklı düzeylerde sorunlara yol açıyor. Kimi anne adayları durumu normal olarak kabullenirken, kimileri ciddi hayal kırıklıkları yaşayabiliyor. Bazı anne adayları açısından özellikle erkek çocuk sahibi olmak ailede ve çevresinde statü sahibi olmakla hala eşdeğer tutuluyor. Anne kız çocuk istese dahi, toplumsal olarak kabul görmesinin yolunun erkek çocuk doğurmaktan geçtiğini düşünerek, olumsuz duygu durumları yaşayabiliyor.
Her şeyin ötesinde gebeliği sırasında teknolojinin sunduğu imkanlardan yararlanarak bebeğinin cinsiyetini öğrenmek ve ona göre hazırlık yapmak isteyen anne adayları var. Tam 9 ay boyunca bir cinsiyete koşullanan anne ve diğer aile bireyleri, bekledikleri dışında bir cinsiyetle karşılaşınca, büyük bir kısmı şok oluyor önce.
İlk akla gelense bebeklerin karışmış olabileceği. Teknolojinin de zaman zaman yanılabileceğini kabul etmek istemiyorlar. 
Doğumun hemen ardından ortaya çıkan böyle bir sürprizin ilk anda kabul edilmesini beklemek elbette mümkün değil. Biraz zamana ihtiyaç duyulduğundan, doğum telaşının atlatılmasının ardından suların durulacağı anlar gelecek. Bu aşamalarda doktorun güven verici açıklamaları da kabullenmeyi kolaylaştıracaktır. 
Ancak göz ardı edilmemesi gereken nokta annenin doğum sonrası ya da lohusalık depresyonu olarak bilinen bir rahatsızlık yaşaması halinde şartların zorlaşacağı ihtimalidir. O nedenle özellikle ailenin diğer üyelerinden daha olgun ve ortamı rahatlatıcı davranışlarda ve tepkilerde bulunmaları beklenir. Çünkü burada amaç, hem annenin, hem de bebeğin sağlıkla hayatlarına devam etmeleridir.
Bazı ailelerin aradan uzun zaman geçmiş olmasına rağmen beklediklerinden farklı cinsiyette bir çocuk sahibi olmalarının şokunu atlatamadıklarını görüyoruz. Hatta durum o kadar abartılı bir hale geliyor ki, çocuğun yanında bile bu durumu dile getirebiliyorlar. Özellikle 2-3 yaşını geçmiş çocuklar anne babalarının ağzından bu tip bir durumu sık sık duyduklarında ortada yanlış bir şey olduğu hissine kapılarak istenmeyen çocuk olduklarını düşünebilirler.
Unutulmamalıdır ki, bir çocuk sahibi olmak sadece istenilen cinsiyette bir çocuğa sahip olmaktan çok daha farklı bir duruş, düşünüş ve davranış gerektirir. Elbette beklentilerin dışına çıkan her şey insanda çöküntü yaratabilir ama bu asla yıkıntıya ya da üzüntüye dönüşmemelidir.
Bilindiği gibi tıp dünyasındaki pek çok ilerlemeye ve gelişmeye rağmen cinsiyeti belirlemek özel bir takım koşullar dışında hala çok mümkün değil. Çocukların cinsiyetini babadan aldıkları Y Kromozomu belirliyor. Burada cinsiyete müdahale yapılamıyor. Dolayısıyla tamamen genlerle ve biyolojik yapıyla şekillenen hamilelik konusunda, beklenen ya da beklenmeyen olsun, hayatımızın en önemli varlığı olarak dünyaya merhaba diyen bebeğimize sevgimizi verirken cinsiyetine göre verilmeyeceğini unutmamak lazım. 

Eğer böyle bir durumla karşılaşmışsanız ve durumu kabullenmekte, başa çıkmakta da zorlanıyorsanız gecikmeksizin bir uzman desteğine başvurmanız gerekir. Hamileliğin getirdiği bir takım sıkıntılara ek olarak ciddi anlamda psikolojik sorunlarla karşılaşılabilir ve durum iyice içinden çıkılmaz bir hal alabilir. 
Her sorunda olduğu gibi bu tip bir sorunda da erken davranmak çok şey kazandırır.

[2014-03-30]


Paylaşım:

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

hamilelige-hazir-olmak-152

HAMİLELİĞE HAZIR MISINIZ?

Hamile olmak bir kadının yaşayabileceği en önemli ve en özel olaydır.Gerek bedensel gerek ruhsal bir çok değişiklik yaşayacak olan kadın için ...

dusuk-sonrasi-kadin-psikolojisi74-360

DÜŞÜK SONRASI KADIN PSİKOLOJİSİ

Düşükler,hamileliğin genellikle 20 haftadan önce kendiliğinden sona ermesi olarak tanımlanır ve hamilelerin % 10 ile % 25’inde düşük ...

hamilelik-ve-baba-olmak-472

KARIM BİR BEN DOKUZ DOĞURDUM- Hamilelik ve Baba Olmak

Yapılan araştırmalar kadınların annelik rolünü benimsemekte babalar kadar zorlanmadıklarını göstermektedir. Bebek, 6 aylık olduğunda anne ve bebek arasındaki iletişim bir düzene ...

hamilelikte-kabuslar-578

HAMİLELİKTE KABUSLAR

Hamilelikle birlikte zaten bebeğiyle ilgili, yoğun merak ve endişe duyan anne adaylarının hayatları bir çok soruyla, doktor görüşmeleri tahliller ve bilinmezliklerle ...


MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2021. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML