SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  MAKALELER  »  ÇOCUK & ERGEN   »  YILBAŞI VE ÇOCUKLAR

YILBAŞI VE ÇOCUKLAR

Çocuklar ve Yılbaşı
Yeni yılı karşılarken

Yılbaşı yaklaştıkça hepimizi tatlı bir yeni yıl telaşı sarar.Yeni yılı nasıl ve nerede karşılayacağımızı,kimlerle birlikte olacağımızı düşünürüz.
Her yeni yıl yeni umutlar,yeni heyecanlar ve geleceğe yönelik yeni planlar demektir.Belki evlenmek,bir ev sahibi olmak,rejime başlamak,sigarayı bırakmak,çocuk sahibi olmayı planlamak gibi pek çok hedef koyarız yeni yılı karşılarken.Her ülke ve her kültür kendi inançlarına ve değerlerine göre karşılar yeni yılı ve aslında yılbaşının ne anlama geldiği konusunda da birbirine benzer inançlar taşırız.

Çocuklar için yılbaşı

Aynı bayramlarda olduğu gibi yılbaşında da en tatlı payı çocuklar alır.Bütün kutlamalara özgü hediye alma kavramı yeni yılı karşılarken de unutulmaz ve öncelik her zaman çocuklardadır.
Yaşları küçük olan çocuklar yılbaşının ne olduğunu henüz anlayamazlar ama 3 yaş ve üstü çocuklar özel bir durum olduğunun farkında olabilirler.Bu yaşlarda yılbaşını algılamaları yaşla doğru orantılı olarak gelişir. Önceleri her şey hayal dünyalarında şekillenirken,zamanla gerçeklik olgusu da yerleşir.
Yılbaşı çocuklar için hediyeler,sürprizler,bol abur cubur ve isteklerin yerine getirildiği bir tören demektir. İsteklerin yerine getirilmesi ise yılbaşının ünlü kahramanı Noel Baba tarafından gerçekleştirilir.Burada kafa karıştıran da bu Noel Baba olur.
Bizim kutlamalarımızda Noel Baba ve onun hediye getirmesi çok bilinir bir şey değilken son 15-20 yıldır yılbaşının yegane aktörü olmuş durumda.Aynı şekilde çam ağacı modası da çok yaygınlaştı.Bu karmaşa ve telaşenin içinde çocuklar haklı olarak bazı sorular sorabilirler.Durumu abartmadan esprili bir anlatımla yılbaşı kavramını ve ne anlama geldiğini çocuklara açıklamak gerekir.

Çocukların yeni yıl sorularına verilecek yanıtlar

Bütün bu hazırlıklara ve telaşa tanık olan çocuklar neler olup bittiğini merak edecekler ve dolayısıyla da sorular soracaklar.Ne sorarlar ve nasıl cevap vermeliyiz diye düşündüğümüzde verilecek ilk yanıt şudur: Abartılı bir hayal dünyası sunmak da,son derece gerçekçi olmak da doğru olmaz.Yaşları kaç olursa olsun sonuçta onlar henüz çocuklar ve neşeli,heyecanlı biraz da süslü hikayeler duymak isterler.

• En önemli soru Noel Baba’ya yönelik gelir.Noel Baba kimdir,ne iş yapar,niye çocuklara hediyeler getirir?
• Yılbaşı ne demektir,niye kutlanır?
• Niye bu kadar hazırlık yapılır?
• Komik bir sorudur ama çocukların çok sık sordukları bir soru da,yılbaşı ne zaman kutlanır,niye başka bir tarih değil de 31 Aralık yılbaşıdır?
• Ev niye süslenir,niye çam ağacı alınır,niye hediyeler verilir?

Bu sorulara açıklama getirmek bazen kafa karıştırıcı ve zorlayıcı olabilir.Çünkü pek çok sorunun yanıtını net olarak vermek küçük yaştaki çocukların algı düzeyini aşabilir.Bazen yanıtlar ebeveynler tarafından da bilinmeyebilir.Burada biraz masalsı unsurlar kullanılabilir ama olayı tamamen hayal ürünü haline getirmemek gerekir.Önerimiz 6-7 yaşlarına kadar çocukların Noel Baba’ya inancını sarsmamak.Burada çok gerçekçi davranmaya gerek yok.Onlar hala masal dünyasında yaşayan minikler.Peki bu sorulara cevap olarak ne söyleyebiliriz?

• Noel Baba’nın çocukları çok seven bir insan olduğu,çocuklara hediye vermekten mutluluk duyduğu,sürprizler yaptığı anlatılabilir.Daha büyük yaş grupları için eski zamanlarda böyle bir insanın yaşadığı ama şimdi o inancın devam ettirildiği söylenebilir.
• Yılbaşı zaman ve tarih kavramını vermek için uygun bir andır.Özellikle büyüdüğü ve artık bir yaş daha büyük olduğu vurgulanabilir.Yeni bir yıla girmemizi kutladığımız,bunun da yeni ve güzel şeyler olacağına inanmamızla ilgili olduğu anlatılabilir.
• Neden 31 Aralık yılbaşıdır,sorusuna verilecek yanıt da önemlidir.Bütün insanların ortak bir karara vararak,bir gün belirledikleri ve bu takvimleri oluşturarak karışıklığın önüne geçildiği söylenebilir.
• Eğlenceli ve süslü bir evde misafirlerle beraber geçirilecek uzun bir gecenin daha hoş olacağı ve hediye alıp vermenin de insanları mutlu edeceği açıklanabilir.

Ailelerin yılbaşı kavramına yaklaşımı

Yeni yıl hepimiz için heyecan kaynağıdır.Çocuklar için de öyle.Onlar işin eğlence kısmıyla ilgilidirler ama meraklı olmalarından kaynaklanan soruları da vardır.Bu sorulara ailenin kendi yapısıyla uyumlu yanıtlar verilirken açıklamaların çok ayrıntılı olmasına gerek yoktur.Olayın bilimsel ve tarihi yönü onları çok ilgilendirmez.
Aslında hemen hemen bütün kutlamalar gibi yılbaşı günleri de bir araya gelmek için güzel fırsatlar olarak değerlendirilmelidir.Hoş sohbetlerin yapıldığı,eğlenceli oyunların oynandığı,hediyelerin verildiği yılbaşı geceleri pek çok umudun da yeşerdiği özel günlerdir.Gelecekte de çocuklarımıza geçmişlerinden güzel anılar bırakır.

[2013-12-13]


Paylaşım:

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

egitimde-disiplinin-yeri-ve-onemi-423

ÇOCUK EĞİTİMİNDE DİSİPLİN

Disiplin dediğimiz şey,aslında çocuğa erken yaşlarda verilecek sorumluluk duygusudur.Çocuğun yetiştiği aile ortamının kendine has kuralları yoksa,çocuğa verilecek sağlıklı bir aile disiplini ...

cocuklar-ve-yetenekleri-232

ÇOCUKLAR VE YETENEKLERi

Çocuğun hem doğuştan getirdiği,hem de sonradan kazandığı becerilerin farkında olabilmek önemlidir.İlgili ve dikkatli ebeveynler bu yetenekleri fark ederek zamanında ve doğru ...

ofke-701032

ÇOCUKLARDA ÖFKE

Öfke; tıpkı sevinç, üzüntü, korku ve acı gibi insan doğasında bebeklikten itibaren var olan en temel duygulardan biridir. Çocuk her ne ...

cocuklarda-arkadas-secimi-245

ÇOCUKLARDA ARKADAŞ SEÇİMİ

Toplumsal bir varlık olmaya çalışan çocuk arkadaşları yoluyla sosyal bir birey olarak, toplumsal uyumu öğrenme anlamında büyük adımlar atmaya başlar.Arkadaş ...


MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2021. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML