SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  MAKALELER  »  ÇOCUK & ERGEN   »  ÇOCUKLAR VE ANILARI

ÇOCUKLAR VE ANILARI

Çocuklar ve Anıları
Çocuklarımız hayatımıza girdikleri andan itibaren hayatımızı tamamen değiştiren, farkındalığımızı artıran,bizi olgunlaştıran küçük dev insanlar. Onlar bizim hayat ışıklarımız.
Onların her yaptıkları,hayatımızın unutulmazları arasında ilk günden itibaren yerlerini alıyor.
İlk gülüşü,ilk sözü,ilk diş çıkarması,ilk adımı,okula başladığı ilk gün gibi pek çok olay özellikle annelerin hafızalarında hep canlı,hep ilk günkü gibi taze kalıyor.
Çocuklarımızın yaptıkları ilk olaylar asla unutulmuyor.Zaman zaman kendi annelerimizden bizim çocukluğumuzla ilgili dinlediğimiz anıların benzerleri bu kez kendi çocuklarımızla ilgili olarak oluşuyor ve unutulmazlar arasında yerlerini alıyor.
Bizler yetişkinler olarak ve özellikle çocuklarımızla ilgili olan anıları asla unutmuyoruz elbette ancak ya çocuklarımızın anıları? Çocuklarımızın anılarını unutulmaz kılmak için neler gerekiyor? Bizim bu konuda yapabileceklerimiz var mı?

Çocukların Anıları Olur mu?
Aslında bu konu ilginçtir.Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara göre insan beyni en erken 3 yaşından sonraki olayları ve yaşantısının küçük bir kısmını hatırlayabiliyor.Bu yaştan önce hafızaya bilinçli kayıt söz konusu bile değil.Dolayısıyla çocukların anıları dediğimizde 3 yaşından sonra olan olaylardan bahsedeceğiz ve dikkat edilirse çevremizdeki insanlardan ya da yaşı daha büyük olan çocuklarımızdan duyduklarımız da bu görüşe uygundur.Hatıralar en erken okul öncesi dediğimiz 3-6 yaşlara kadar gidebilir. Bundan öncesi yoktur.İlk adımlarını hatırlayan,ya da ilk defa kendi kendine yemek yediği anı hatırlayan birini bulamazsınız.
Demek ki çocuklarımızın da anıları vardır ama bunlar tam da yuva ve ana sınıfı yaşlarına denk gelen yıllardır.

Çocukların Anılarını Nasıl Canlı Tutarız?
İlk Doğum Günü
Hafızamız madem yaklaşık olarak 3 yaş ve sonrasına ait anıları kaydediyorsa gönül ister ki çocuklarımız güzel anlar hatırlasınlar.Çocuklarının ilk arkadaşını ya da ilk oyuncağını pek çok anne baba hatırlamaz ama bazı özel şeyler var ki o anlar unutulmaz:
• ilk doğum günü,
• ilk yuvası,
• ilk olarak okula başlaması gibi.
Dolayısıyla bu özel anların çocuklarımız için de hoş anılar olarak kalmalarını sağlayabiliriz.
Örneğin doğum günleri kaç yaş olursa olsun özeldir ve özellikle de ilk kez kutlanacak doğum günü çok daha önemli bir yere sahiptir.
• Kimlerin davet edileceği,
• Nasıl bir düzenleme yapılacağı,
• Hazırlıkların ne olacağı gibi bir çok konuda telaş yaşanır.
Son yıllarda özel günlerin fotoğraflanmasının ayrı bir önem kazanmış olduğunu biliyoruz.. Örneğin hamile olan anne adayları doğum anlarının çekilmesini özellikle arzu ediyorlar. Bunun gibi artık doğum günleri de evdeki amatör çekimlerden daha çok profesyonelce yapılmakta.
Bir yaşını dolduran çocuk bütün bu eğlencenin ve partinin niçin yapıldığını henüz kavrayacak yaşta olmasa da doğum gününden kalacak resimler ve video görüntüleri gibi her türlü anı onun gelecekteki anılarını oluşturacaktır.
İlk doğum gününe davet edilen konuklar da önemlidir.Eğer yaşıyorlarsa anneanne,babaanne ve dedeler böyle bir partinin olmazsa olmaz davetlileridir.Aynı şekilde teyzeler,halalar ve diğer aile büyükleri de ilk doğum gününde mutlaka bulunmak isterler.
Doğum günlerinin bu kadar ayrıntılı olarak kutlanması aslında son yılların bir trendi haline geldi.Daha önceki yıllarda şimdiki kadar özen gösterilen bir olay değildi.Büyüklerimizin dönemine dönersek onların doğru dürüst fotoğraflarının bile olmadığını görmek şaşırtıcı olabilir.Oysa günümüzde çocuklar neredeyse doğmadan görüntülenebiliyor,her anları,her yaptıkları kaydedilerek gelecek yıllara hatıra amaçlı saklanabiliyor.Bu anlamda doğum günleri gibi özel günler ayrı bir önem kazanıyor.Hele hele bir çocuğun ilk doğum gününden söz ediyorsak bu hem aile için hem de çocuk için önemlidir.Her ne kadar çocuk henüz bu önemin farkında olmasa da.
Dolayısıyla çocukların anılarını canlı tutmanın bir yolu bu tip görüntülerin kayda alınmasından geçiyor.

İlk Yuva/ İlk Okulu
Çocuklar için bu okullar da son derece önemli anılara ev sahipliği yapan yerlerdendir.
• Kurallar,
• Yaptırımlar,
• Disiplin,
• Ödül ve Ceza kavramları,
• Arkadaşlık İlişkileri,
• Ders ve Ödev,
• Sorumluluklar,
gibi bir çok kavramı bu kurumlarda öğrenecektir.Bilindiği gibi okul bir çocuğun ailesi dışında sosyal hayata açılan ilk kapısıdır.O nedenle okulda yaşanan hiçbir şey aslında unutulmaz.Ancak yaşı küçük çocukların bir çok şeyi hatırlamaları da beklenemez.Burada yine anne baba inisiyatifi ele almalıdır.Bilindiği gibi ana okulu ve yuvalarda çocukların zihinsel,fiziksel ve psikolojik olarak gelişimlerine destek olmak amacıyla bir çok etkinlik yapılmaktadır.Bu etkinlikler,motor,kas gelişimleriyle,duygusal gelişimlerine son derece yararlı çalışmalardır:
• Hamur,kum,kil çalışmaları,
• Resim yapma ve boyama,
• Kesme ve yapıştırma,
• Çizgi,harf ve sayı çalışmaları,
• Müzik ve bedensel faaliyetler gibi ana başlıklarda toplayabileceğimiz etkinliklerle çocukların ürettikleri çalışmaları saklamak ve korumak aslında onları geleceğe taşımak demektir.Yaptıkları sırada hatırlamayacakları çalışmalar büyüdüklerinde onların bir çok şeyi anımsamalarını sağlayacaktır.
Çocukların ilk yıllarına ait bazı eşyaların saklanması,ilk kıyafetlerin,ilk oyuncakların, okulda yapılan faaliyetlerin özenle korunması çocuk büyüdüğünde bu yıllara ait anılarına zemin hazırlamaktır.Büyüdüğünde çocukların özel eşyalarını gördüğünde hemen hatırladıkları,hatta hangi yaşlara ait olduğunu bile söyledikleri bilinmektedir.Bütün mesele o eşyaları çocuğa büyüdüğünde vermek üzere ayırabilmektir.Kendi geçmişimize ait küçük eşyaların aslında ne derece önemli olduğunu ve bizi geçmişimize nasıl bağladığını da bu yolla öğreniyoruz.İnsanların bir yere ait olma,bir yere,bir gruba,bir şeye ait olma duygusunu desteklemesi ve pekiştirmesi bakımından da bu anılar önemlidir.Özellikle ilk çocukluk dönemine ait anılar sağlıklı oluşturulduğunda bunun yararı gelecekte anlaşılacaktır.

Özel Günlere Ait Anılar/Fotoğraflar
Bizim geçmişle olan en önemli bağımız aslında bu fotoğraflar ve görüntülerdir.Son zamanlarda kamera özelliklerinin cep telefonlarına eklenmesinin ardından hemen hemen her şeyi ve herkesi istediğimiz anda görüntüleyebiliyoruz.Bu açıdan çocuklarımızın çok şanslı olduğunu söylemek gerekiyor.Özellikle fotoğraflar geleceğe taşınabilen anlamlı anılarımızın baş köşesinde yer alıyor.Çocuklarımızın okul öncesi dönemlerine ait anılarına büyük katkısı olacağını düşündüğümüz fotoğraflar ,onların arkadaşlarını,gittikleri yuva ve okullara ait hatırlarını sürekli kılacak etkenlerdendir.
Ayrıca yine çocuklarımızın ilk yuva ve ana okullarına ait yılların sıcaklığını yaşatmanın bir diğer yolu bu okuldaki arkadaşlarının aileleri ile sağlam dostluklar oluşturmaktır. Bu dostluklar gelecek açısından çok önemli bir kalıcılık sağlayacaktır.
Bazı köklü eğitim kurumlarının yılın belli günlerinde ‘Anı Günü’ adıyla düzenledikleri özel günler de aslında bu mantıkla yapılmaktadır:Çocukların hayatlarının bu en masum,en güzel yıllarını unutulmaz yapmak ve bu dönemlere ait anılar oluşturmak.Bu yıllara ait arkadaşlar,yaşanılan ve paylaşılanlar hepimizin bildiği gibi unutulmazlardandır.
Dönüp kendi geçmişimize baktığımızda da özlemle anımsadığımız yıllar hep o okul ve çocukluk yıllarıdır. Üstelik hep en uzak geçmişimizi düşündükçe içimiz sızlar, hüzünleniriz, hep o yıllara dönmek isteğiyle anımsarız.O nedenle fotoğraflar önemlidir.Hele bir de özel günlere ait fotoğraflar daha önemlidir.
• Aile büyükleriyle,
• Okul arkadaşlarıyla,
• Okulla ya da aileyle gidilen gezilerde,
• Kültürel etkinlikler ve faaliyetlerde,
• Kendisinin de yer aldığı bir takım sunumlarda ve gösterilerde, çekilen fotoğraflar gelecekte kendi geçmişiyle ilgili net anıların kalmasını sağlayacaktır.

Öneriler
Çocuklarımız bizim geleceğe bırakacağımız yaşam izlerimiz.Onlar bizim bin bir emekle, çabayla,yürek çırpıntısıyla büyüttüğümüz yavrularımız.Geleceğe dönük yetiştirmeye çabaladığımız yavrularımızın kendi geçmişlerine ait güzel anıların oluşturulması bizim çabamızla olacaktır.
O nedenle elimizdeki imkanları kullanarak,özellikle okul öncesi dönemlerine ait yaşadıklarından hoş anların, arkadaşlıkların ve paylaşımların kalması için çaba harcamak gerek.Gelecekte yavrularımızın nereden nereye geldiklerini görmek bizim için de gurur ve mutluluk verici olacaktır.
Teknolojinin inanılmaz hızla geliştiği günümüzde neredeyse her anı bile kayıt altına alabilme şansımız varken,muhtemelen bizim çok da sahip olma imkanımızın olmadığı güzel anıların görüntülenmesi son derece anlamlıdır ve çaba harcamaya değer .
Çocuklarla günlük faaliyetleri hakkında sohbet etmek,arkadaşlarının aileleriyle birlikte olabilmek, okul öncesi çalışmalarını saklamak, güzel ve özel olan her anı fotoğraflamak ve kayda almak onların hoş anılar biriktirmesini sağlayacak son derece hoş çalışmalar olacaktır.

[2013-10-12]


Paylaşım:

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


Notice: Undefined index: sayfakatid in /home/serapduygu/domains/serapduygulu.com.tr/public_html/fonksiyonlar.php on line 1953

Warning: mysqli_fetch_array() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /home/serapduygu/domains/serapduygulu.com.tr/public_html/fonksiyonlar.php on line 1527

Warning: mysqli_fetch_array() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /home/serapduygu/domains/serapduygulu.com.tr/public_html/fonksiyonlar.php on line 1527
cocuklari-ikna-yontemleri-550

ÇOCUKLARI İKNA YÖNTEMLERİ / ÇOCUKLARDA İNAT

Çocuğunuz sizinle inatlaşmaya başladıysa, olur olmaz her şeye direniyorsa sizin için zor bir dönem başlamış demektir. Bu dönem çatışmaların başladığı bir ...


Notice: Undefined index: sayfakatid in /home/serapduygu/domains/serapduygulu.com.tr/public_html/fonksiyonlar.php on line 1953

Warning: mysqli_fetch_array() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /home/serapduygu/domains/serapduygulu.com.tr/public_html/fonksiyonlar.php on line 1527

Warning: mysqli_fetch_array() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /home/serapduygu/domains/serapduygulu.com.tr/public_html/fonksiyonlar.php on line 1527
5-6-yas-cocuklarinda-gelisim-551

5 / 6 YAŞ ÇOCUKLARINDA GELİŞİM VE BEBEKLİĞE DÖNÜŞ

Çocukluk ya da erken çocukluk olarak tanımlanan çocukluk sürecinin belki de en güzel dönemi 5-6 yaşlar olarak bilinen ilk çocukluk zamanıdır.Sihirli ...


Notice: Undefined index: sayfakatid in /home/serapduygu/domains/serapduygulu.com.tr/public_html/fonksiyonlar.php on line 1953

Warning: mysqli_fetch_array() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /home/serapduygu/domains/serapduygulu.com.tr/public_html/fonksiyonlar.php on line 1527

Warning: mysqli_fetch_array() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /home/serapduygu/domains/serapduygulu.com.tr/public_html/fonksiyonlar.php on line 1527
akran-zorbaligi-424

AKRAN ZORBALIĞI

Şiddetin geçmişi çok eskiye dayanıyor ancak akran zorbalığı konusu 20 yıllık bir geçmişe sahip. Daha doğrusu zorbalık olarak nitelenmesi önemli bir ...


Notice: Undefined index: sayfakatid in /home/serapduygu/domains/serapduygulu.com.tr/public_html/fonksiyonlar.php on line 1953

Warning: mysqli_fetch_array() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /home/serapduygu/domains/serapduygulu.com.tr/public_html/fonksiyonlar.php on line 1527

Warning: mysqli_fetch_array() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /home/serapduygu/domains/serapduygulu.com.tr/public_html/fonksiyonlar.php on line 1527
cocuklarla-iletisim-kurmak-236

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURMAK

İletişim tüm insani ilişkiler açısından çok önem taşır ama özellikle çocuklar söz konusu olduğunda daha fazla önem kazanır.


MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2020. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML