SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  MAKALELER  »  ANNE & BABA   »  SERVİS CİNAYETİ

SERVİS CİNAYETİ

Servis Cinayeti

Hepimizi sarsan, bu kadar olmaz dediğimiz olaylar yaşamadığımız gün yok artık. Son olarak gündeme düşen konu Ümraniye’deki bir okulda iki servis firmasının silahlı çatışma haberleri oldu. Okulların açılmasına birkaç gün kala tüm anne babaları ve çocukları okul telaşı ve heyecanı sarmışken birden bire dehşete düştük. Medya kuruluşlarında ‘anne babalar endişeliler’ şeklinde verilse de hayır, anne babalar endişeli değiller. Anne babalar dehşet içindeler.

Geçtiğimiz günlerde servise unutulan 3 yaşındaki çocuğun ölümü daha hafızalarımızdaki yerini korurken yine çocuklar üzerinden bir olayın gündeme gelmesi hepimiz için ciddi bir travma oldu.

Yaşanan olay sıradan bir tartışma ya da anlaşmazlık değil, şehrin orta yerinde bir İlkokulun bahçesinde silahlı çatışma yaşanıyor. Bir kişi ölüyor, iki kişi yaralanıyor. Şu an itibarıyla 8 kişi göz altında. 4 kişi aranıyor.

Bizi dehşete düşüren şey sadece bu olayın yaşanması değil. Olaya karışanların adli kayıtlarında ortaya çıkan sabıkaları. Çatışmada ölen kişinin kasten yaralama suçundan 3 ayrı adli kaydı bulunduğunu öğreniyoruz. Arananlardan bir kişinin ise çocuğa yönelik cinsel istismardan emniyette kaydı bulunuyor. Bu haberlerle birlikte olay aslında servisçiler anlaşmazlığından başka bir boyuta taşınmış oluyor. Uyuşturucu, silah, taciz ne ararsanız var. Ve bu kişiler bizim can parçalarımızı, çocuklarımızı okula götürmeleri için emanet edeceğimiz ve güveneceğimiz kişiler, öyle mi?

Haberin ilk duyulduğu gün servisçiler odasından bir yetkili ‘bu olayın sebebi okul yetkilileridir, servisçilerden rüşvet istiyorlar’ şeklinde bir cümle kullandı. Aynı yetkiliden hatta Servisçiler Odası başkanından şu sorulara da yanıt vermesini bekleyelim o zaman:

  • Servis şoförlerinizi neye göre seçiyorsunuz?
  • Personelinizin iş yeterlilikleri nelerdir?
  • Personelinizin vasıfları nelerdir?
  • Şoförlerinizden ve diğer çalışanlarınızdan sabıka kaydı istiyor musunuz?
  • Özellikle uyuşturucu kullanan, kasten yaralama kaydı olan ve çocuk tacizi sabıkaları olan kişileri çocuklarla ilgili bir işte nasıl personel olarak işe alabiliyorsunuz?
  • Servisçileriniz okula nasıl silahla girebiliyorlar?

Bu soruların yanıtını veremeyenlerin ve bu kişileri işe alıp bu olayın meydana gelmesine sebep olanların da sorumluluğu olduğunu bilmemiz gerek. Bahsettiğimiz konu bir inşaat işi, mal taşıma, nakliyat işi değil. Bahsettiğimiz konu, ‘can taşıma’ dır ve o canlar hepimizin çocuklarıdır. Birileri para kazanacak diye, çocuklarımız üzerinden rant elde edecek diye çocukların bu ticaretin öznesi olmasına izin veremeyiz. Öncelikli olarak bu olayın meydana gelmesindeki tüm aşamaların sorumluları tek tek bulunmalı ve yargı önünde hesap vermelidir.

Olayın çocuklar, aileler ve tüm toplum üzerinde yarattığı olumsuz etkiler de bundan böyle servis işi yapanlara karşı bir güvensizlik getirecek gibi görünüyor. Bu yaşananlar sadece kendi aralarında anlaşmazlık, rant kavgası gibi görülemez. Tüm olumsuzlukların yanında işini gerçekten hakkıyla yapan serviş personeli de zarar görüyor. O nedenle bu olayda en kararlı ve sert duruşu bu işten para kazanan, bu işi meslek edinmiş kişi ve kuruluşların göstermesi gerekir. Kaldı ki çocukların gözü önünde yaşanan bu olaylardan sonra o çocukları o servislere bindirmek, o servis şoförlerine güvenerek emanet etmek de mümkün değil. Çocukların gözünde ‘servis amca’ ları olan şoförlerin yasa dışı olaylarla, suçlarla anılması akıl alır gibi değil. Bir an önce servis personelinin psikolojik testlerden geçirilmesi, düzenli olarak hizmet içi eğitim verilmesi ve en önce de personelin, suç kaydı olmayan, yasa dışı olaylara bulaşmamış insanlardan seçilmesi gerekiyor. Aksi halde daha pek çok kez, bu tip olaylar duyacağız. Personel seçiminde birilerinin yakını, amca oğlu, hala oğlu diyerek işe alınması yerine ciddi eğitimlerden ve testlerden geçirilerek ve kelimenin tam anlamıyla ‘seçilerek’ işe alınmasının ne kadar önemli ve hayati olduğunu bir kez daha anladık. Tesellimiz bu çatışma sırasında hiçbir yavrumuzun ve anne babanın zarar görmemiş olması. Umarım bu olay, bu tip olası olayların önünü almak için atılacak adımların hayata geçirilmesi için bir zemin oluşturur.

Yeni eğitim ve öğretim yılında tüm öğrencilerimize ve anne babalarına sağlıklı, güven dolu, huzurlu bir yıl dilerim.

[2021-01-13]


Paylaşım:

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

disiplinde-dogrular-yanlislar-597

DİSİPLİNDE DOĞRULAR / YANLIŞLAR

Disiplin denildiğinde hemen hemen bütün anne babaların kafasının karıştığını ve çocuklarına karşı nasıl bir tutum izleyecekleri konusunda bocaladıklarını görüyoruz. Maalesef disiplin ...

cocugunuzu-nasil-yetistiriyorsunuz-491

ÇOCUĞUNUZU NASIL YETİŞTİRİYORSUNUZ?

Çocuğunuzu nasıl yetiştiriyorsunuz? Olduğu gibi mi, olmasını istediğiniz gibi mi? Anne baba olarak bu önemli sorunun yanıtını bulmanız çok önemli. Çünkü görüyoruz ...

anne-olmak-850

ANNE OLMANIN KADINLARA KATTIKLARI

Doğanın ve yaratıcının kadınlara en muhteşem hediyesi bir can dünyaya getirme yeteneğini vermiş olmasıdır. Kadınların güdü olarak mı yoksa sonradan öğrenerek ...

ofke-1033

ÇOCUKLARDA ÖFKE

Öfke; tıpkı sevinç, üzüntü, korku ve acı gibi insan doğasında bebeklikten itibaren var olan en temel duygulardan biridir. Çocuk her ne ...


MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2021. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML