SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  MAKALELER  »  ANNE & BABA   »  ERKEN ERGENLİK 3

ERKEN ERGENLİK 3

ergenlik

Son yıllarda çocuk gelişiminde ilginç süreçler yaşandığına tanık oluyoruz. 11-13 yaş arasında beklediğimiz ergenliğin artık ilkokul yaşlarına düştüğünü hatta 6-7 yaşındaki çocukların ergenliğie girdiğini görüyoruz.

Erken ergenlikte genellikle etkili olan hormonal sorunlardır ve bununla birlikte oluşan fiziksel değişimler, psikolojik belirtileri de beraberinde getiriyor. Bu yüzden ruhsal problemlerin içine kimlik bunalımını da dahil edebiliriz. Çocuklar çok erken yaşta bu değişimlerin nedenlerini bulamadıkları ve kendilerini yaşıtlarına göre farklı hissettikleri için ‘Ben kimim?’ sorusunu kendilerine sorabilirler.
Bu nedenle bu süreçte kimlik bunalımı yaşamaları olağandır.

Erken ergenliğin sebeplerine baktığımızda genel olarak; genetik, çevresel ve psikolojik sebeplerden bahsedebiliriz. Genetik sebeplerde hormonal bozukluklar ve hızlı fiziksel değişimler etkilidir. Çevresel faktörlerde ise hormonal gıdalar, yanlış ve fazla beslenme, kimyasallara maruz kalma, sosyal medya ve teknoloji bağımlılığı gibi sebepleri sayabiliriz. Psikolojik nedenlerde ise; aileyle ve arkadaşlarla olan iletişim, karşı cinsle oluşan yanlış ilişkiler, aile bireylerinde var olan psikolojik rahatsızlıklar etkili olabilir. Ayrıca yazılı ve görsel medyanın etkisi ve çocukların bilgisayar ve internetle çok erken yaşlarda tanışmaları sebebiyle cinsel uyaranlarla her an her ortamda karşı karşıya kalıyor olmaları da çocuklardaki erken ergenliğin psikolojik etkenleri arasında düşünülmelidir. Tüm bu sebepler birbirini etkileyen faktörler olarak erken ergenliğin nedenleri arasında sayılabilir.

Erken ergenlik, her çocukta aynı etkilerle görülmeyen ancak gün geçtikçe daha büyük oranda görülen bir sorundur. Çocukların kimisi fiziksel değişimleri (örneğin; göğüslerin büyümesi, adet görme, kıllanma, sakal çıkması gibi.) daha erken ve yoğun yaşarken, kimisi bunlardan bir ya da ikisini daha geç yaşayabilir. Bu yüzden bu dönemde öncelikle endokrinolojik analiz çok önemlidir. Hormonların erken salgılanması da, beraberinde psikolojik sorunları getirir. Çocuklar her açıdan kendilerini başkalarından ayırt edebilir, kıyaslayabilir ve bundan şiddetli rahatsızlık duyabilirler. Özellikle de cinsel hormonları erken salgılandığında ciddi sorunlar (örneğin; karşı cinse aşırı ilgi, mastürbasyon, cinsel yaşama erken atılma gibi.) yaşayabilir, psikolojik destek almak zorunda kalabilirler. Aynı zamanda özgüven eksikliği, kaygı bozuklukları, depresyon gibi rahatsızlıklar bu dönemde sık görülebilir. Ailelerin bu konuda bilinçli olmaları ve çocuklarını iyi gözlemlemeleri, bu sürecin olumlu yönde ilerlemesini destekleyecektir.

Kız çocuklarında erken ergenlik, erkek çocuklarına göre 1-2 yaş daha önce başlayabilir. Hemen hemen tüm ergenlik belirtileri, erken ergenlikte görülebilir. Kilo alımı, ciltte lekeler, göğüs ve kalçaların büyümesi, ani kıllanma, adet görme gibi fiziksel değişiklerle ve hızlı büyümeyle beraber; depresyon, kaygı bozukluğu, özgüven eksikliği, öfke kontrolü, kimlik bunalımı gibi ruhsal problemler görülebilir. Erkeklerde de yine aynı psikolojik sorunlar yaşanabilir. Erken ergenlik yaşayan çocukların akranlarından daha farklı ve hızlı gelişim göstermeleri onların arkadaşlarıyla olan ilişkileirnde sorunlar yaşamalarına yol açabilir. Çocuklar erken ergenlik yaşayan arkadaşlarının fiziksel gelişimleri ile alay edebilirler ve bu durum çocukların hırçınlaşmalarına ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerinde çatışmalara yol açabilir. Bunun dışında bazı çocuklarda içinde bulundukları ergenlik ve gelişme durumunu reddetme, hatta bebekliğe dönüş olarak tanımlanan ve kazanılmış becerilerde gerileme olarak gözlemlenen bazı davranış bozuklukları da ortaya çıkabilir. Tüm bunlar erken ergenliğin psikolojik boyutu olarak görülmeli ve mutlaka destek alınmalıdır.

Çevresel faktörler, belirtilen tüm fizyolojik faktörler kadar etkili. Çocuklar eskiye göre daha zor şartlar ve beklentiler içerisinde yetişiyor. Okul ödevleri ve sınavlar, eğitim yarışı, başarı ve kariyer isteğinin daha küçük yaşta başlaması erken ergenlikte depresyon, kaygı bozukluğu, obsesyon gibi psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Bununla birlikte aile ve yakın çevreyle olan ilişkiler, olumsuz yaşam olayları da erken ergenlikte psikolojik sebeplere yol açabilecek çevresel faktörlerden.

Aynı zamanda beslenme koşullarının gelişim sürecini fazlasıyla etkilediği son yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur.

Öncelikle çocuğun gelişiminde dikkat çeken bir farklılık varsa mutlaka çocuk doktoruyla görüşülmeli. Sonrasında ise aile bir çocuk endokronoloji uzmanına yönlendirilmelidir. Eğer zamanından önce fiziksel değişimler yaşanıyorsa mutlaka hormonal bir problem olup olmadığı araştırılmalıdır. Erken ergenlik durumundan bahsedildiğinde bu sorunun tek bir uzmanla takip edilecek bir sorun olmadığı aksine çocuk doktoru, çocuk endokronolojisi (çocuk hormon hastalıkları uzmanı), çocuk psikiyatrisi ve psikologdan oluşan disiplinlerarası bir takip gerektireceğini bilmekte fayda var. Bu süreçte hem çocuğa hem de aileye verilecek psikolojik destek çok önemlidir. Ailenin bir bütün olarak bu süreçte bilinçlenmesi ve sorunla başa çıkmasında son derece yararlı etkileri olur. Aileler doğru tutumlar hakkında bilinçlenerek çocuklarına destek olabilirler. Çocuklara bu sürecin temelinde neler olduğu açıkça anlatılmalıdır. Çünkü onlar bu değişimin nedenleri konusunda bilgi sahibi olmadıkları için kaygı ve korkuya kapılırlar. Onları rahatlatmak, anlamak ve destek olmak çok önemli. Sonrasında ise sosyal ilişkileri ve arkadaşları takip edilmeli. Okul hayatındaki sorunlar ve bunların çözüm şekli de çok önemli. Tüm bu noktalar dikkate alınarak ailelerin korkularını çocuklarına yansıtmamaları bu dönemin daha kolay atlatılmasına yardımcı olur. Telaş yaptıklarında çocuklarının daha çok korkmalarına ve umutsuzluğa kapılmalarına sebep olabilirler. Bu da psikolojik rahatsızlıkların oluşmasında etkili olabilir.

[2021-01-13]


Paylaşım:

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

cocuk-programlari-ve-reklamlar-520

ÇOCUK PROGRAMLARI VE REKLAMLAR

Çocuk programlarının niteliği, çocuklara ne verdiği yıllardır konuşulan bir durum. Hangi yaşta, hangi programların çocuklarımıza en uygun program olacağını tartışıyoruz. Programların ...

cocugun-yasaminda-babanin-rolu-ve-onemi-279

ÇOCUĞUN YAŞAMINDA BABANIN ROLÜ VE ÖNEMİ

Çocukların hayatında gizli kahramanlar olarak yer eden babalar maalesef anneler kadar ön planda görünmezler.Toplumun genel yapısı da anneyi ve annenin çocukla ...

sosyal-medyada-mahremiyet-ihlali-939

Sosyal Medyada Çocuk Fotoğraflarını Paylaşmak - Mahremiyet İhlali

Çocukların fotoğraflarının herkese açık olarak paylaşılması aynı zamanda kötü niyetli kişilerin kullanımına açılması anlamına da geliyor. Zaman zaman bu konuda yaşanan ...

yaygin-ebeveyn-tutumlari-702

YAYGIN EBEVEYN TUTUMLARI

Çocuklarımızı yetiştirirken sıklıkla uyguladığımız yöntemleri bilmekte fayda var. Hepimiz bunlardan birini veya birkaçını kullanıyoruz.


MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2021. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML