SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  MAKALELER  »  AİLE & EVLİLİK   »  SANAL İLİŞKİLER- GERÇEK EVLİLİKLER

SANAL İLİŞKİLER- GERÇEK EVLİLİKLER

Sanal İlişkiler-Gerçek Evlilikler
Son yıllarda hayatımıza giren sosyal paylaşım ağlarıyla beraber,bazı farklılıkları da yaşamaya başladık. İnternet sayesinde dünyanın öbür ucundaki insanları, kültürleri tanımaya yeni yeni alışmışken,şimdi, normal şartlarda belki asla tanışamayacağımız insanları da tanıma fırsatı elde ettik.Bu iyi bir şey midir,yoksa çok olumsuz bir durum mudur,orası ayrı tartışma konusu olabilir ama asıl ilginç olan, internet üzerinden tanıdığı insanlarla evlenen çiftleri sıklıkla duymaya başladık.
Hiç tanımadığı bir insanla sadece yazışarak insan neyi ne kadar öğrenebilir ve öğrendikleri de ne kadar gerçektir,tartışılabilir.Hemen her olayda olduğu gibi bu durumun da olumlu ve olumsuz tarafları olduğunu göz önünde bulundurmak zorundayız.
Anne babaları ya da arkadaşları tarafından tanıştırılan kişilerin de çok iyi anlaşabileceklerinin ve mutlu olacaklarının bir garantisi yok elbette.Ancak bu şekilde bir tanışma sonucu yaşanan ilişki daha ayakları yere basan ve aradaki kişilerin varlığıyla daha gerçekçi ve onaylanmış bir beraberlik oluyor.İnternet üzerinden gerçekleşen tanışma ve evlilikler tamamen sanal bir kimliğe duyulan aşkın ürünü olarak düşünülüyor.Bu konuda henüz ortaya konmuş net istatistiki veriler oluşmadı.Ancak bazı rakamlar var.

Örneğin Mardin’de son yıllarda internet üzerinden tanışıp evlenen çiftlerde büyük artış yaşanmış. 2010 yılının ilk on ayında 150 çift internet üzerinden tanışıp evlenmiş. Mardin Belediyesi Evlendirme Dairesi’nin açıklamalarına göre, internet üzerinden yabancı uyruklu kadınlarla tanışarak yapılan evlilikler de artarak, son 2 yılda 400'ün üzerinde yabancı uyruklu kadın Mardin’e gelin olarak gelmiş.

Türkiye’nin neredeyse en doğusunda kalan ilimizde durum böyleyken benzer evliliklerin hemen her yerde hızla arttığını görüyoruz.İşin ilginç yanı internetteki bu potansiyeli gören bazı girişimcilerin ‘tanıştırma-arkadaşlık siteleri’ kurmalarıyla durum artık ticari getirisi olan bir iş kapısı haline geldi.Bir başka ilginç durum da ,eskiden bu şekilde tanışıp evlenenler bu olayı sır gibi saklarken,şimdi rahatlıkla bu durumu paylaşabiliyorlar. Üstelik günümüzde sadece internet yoluyla yapılan evliliklerden söz etmeyi de aşıp, televizyon kanalları yoluyla gerçekleşen evliliklerden bahsetmeye başladık.Hemen hemen her gün birkaç televizyon kanalında evlenmek isteyenlerin kendilerine talip olan kişilerle buluşmalarını ve sonuçlarını izliyoruz.Eskiden görücü usulü denilerek hafife alınan evlenme yönteminin benzeri artık milyonların önünde, canlı yayında gerçekleşiyor ve insanlar gerçekten de kendilerine uygun eş adaylarını bu şekilde bulacaklarına inanarak stüdyolara geliyorlar.Tıpkı bilgisayar ekranlarının karşısına bu amaçla oturan diğer bireyler gibi.
Bir insanı tanımak kolay değil, evlilik dediğimiz kurum da oyun değil.Evlilik ciddi emek isteyen; sevgi, saygı,özen,çaba gerektiren,yaşayan ve gelişen bir kurum.
Bu kurum iki sağlam temel üzerine yani kadın ve erkek üzerine kuruludur.Bu temelden birinde var olan hasarın bedeli iki kişi tarafından ve ağır biçimde ödenir.Bir de çocuklar varsa durum hem çok zor olur,hem hasar daha yıpratıcı olur.Dolayısıyla, özellikle çağımızın getirdiği stres ve zor koşulların insanları iyiden iyiye tahammülsüzleştirdiğini ve bir çok ilişkiyi çıkmaza soktuğunu unutmamak lazım.
Evlilik gibi bir ömür beraberliğin söz konusu olduğu durumlarda konuya daha ciddi yaklaşmak,hayatımıza girmesine izin verdiğimiz insanlar hakkında daha seçici davranmak zorundayız.

Bilgisayarların bir çok kolaylık ve yenilik getirdiği,hepimizi değiştirdiği de bir gerçek.Ekranlar yoluyla arkadaş hanemize yazılan her insan,orada göründüğü kadar iyi niyetli olmayabilir,ya da bizim hayatlarımız birbirine uymayabilir. Yanlış insanlar,yanlış eylemlere yol açabilir.Evlilik çok düşünerek ve iyi değerlendirilerek alınması gereken bir karar.Sanal ortamlarda gerçekte çok iyi tanıma fırsatımız olmayan insanlarla,gelecekte hayatı paylaşmak üzerine gelişen arkadaşlıklara dikkat etmek gerekiyor.
İnternet yoluyla yapılmış ve hala sağlıklı devam eden evlilikler olduğu gerçeğini yok saymak mümkün değil. Keşke bütün evlilikler hep düzgün evlilikler olsa,hep bir ömür sürse.İnternet yoluyla evlilikler henüz yeni olduğu için, sonuçların olumlu ya da olumsuz olduğuna dair çok net rakamlar yok elimizde.Ama sanal ortamların ne kadar güvenilmez olduğuna dair pek çok bilgi var.Evlenme vaadiyle kandırılmış, başka bir kente götürülmüş,iş sözü verilerek yanlış yollara itilmiş bir çok insan öyküsünü okuyor duyuyoruz her gün. O nedenle dikkat!

Elbette, doğal çevresi yoluyla tanışmış,ya da tanıştırılarak evlenmiş insanların evlilikleri de her zaman doğru evlilikler olmayabilir.Ya da internet yoluyla gerçekleşmiş evlilikler her zaman olumsuz sonuçlanır gibi bir kural yok.Her ki şekilde de hem olumlu hem olumsuz taraflar olacaktır.Bütün mesele tanışılan kişinin alt yapısını ve aile yapısını tanımak,görgü ve kültürünü doğru anlamaktır.Yanlış insanlar her zaman olduğu gibi hep var olacaklardır. Dileğimiz doğru insanların her zaman çoğunlukta olması ve doğru insanlarla evliliklerin yapılması.

[2013-10-04]


Paylaşım:

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

ayriliklardan-sonra-barismalar-282

AYRILIKLAR SONRASINDA BARIŞMALAR

Yaşanılan beraberliklerden sonra gelen ayrılıklar ve aradan geçen uzun zamana rağmen yeniden beraberlik yolunu seçen kadınlar ve erkekler.İlkinde elde edilememiş mutluluğu ...

anne-851

ANNE OLMANIN KADINLARA KATTIKLARI

Doğanın ve yaratıcının kadınlara en muhteşem hediyesi bir can dünyaya getirme yeteneğini vermiş olmasıdır. Kadınların güdü olarak mı yoksa sonradan öğrenerek ...

hep-438

HEP SEVGİLİ KALMAK

Bütün ilişkiler hep böyle başlar.Hep sevgili kalmak üzere kurulur beraberlikler.Hep aynı kişiyi,hep ömür boyu,hep bıkmadan usanmadan ve hep en iyi yönleriyle ...

es-641

EŞ SEÇİMİNDE KOKUNUN ETKİSİ

Araştırmalar gösteriyor ki, Koku diğer duyulardan daha önce anne karnında oluşan ve hiç kapanmayan, durmayan bir duyu türü.  Üstelik birçoğumuz farkında ...


MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2024. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML