SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  BİLGECE HİKAYELER   »  ÜÇ ŞEY

ÜÇ ŞEY

Üç Şey

Köy sakinleri yağmur duasına çıkmışlardı.Bütün köy ahalisi toplandı.İçlerinden sadece biri yanına şemsiye almıştı:

BU İNANÇTIR!

Babalar bebeklerini havaya hoplatır,çocuklar gülmekten bayılır.Hiçbirisi düşmekten korkmaz,düşeceklerini akıllarına bile getirmezler.Çünkü babaları onları tutacaktır:

BU GÜVENDİR!

Yatağımıza girerken yarın uyanıp yaşamaya devam edeceğimize dair bir garanti yoktur.Ancak yine de yarına dair planlar yaparız:

BU ÜMİTTİR!

Ve eğer bu üçü varsa hayat güzeldir!

İnancınız yoksa, güven duygunuz eksikse, ümidiniz bitmişse hayatınızla ilgili çok önemli bir şeyi aramakla ömrünüzü harcarsınız; sevgiyi!

İnanmazsanız sevemezsiniz, çünkü kimseye inanamazsınız. Sizi sevebileceklerine, sizin de sevilecek bir insan olduğunuza inanamazsınız. Ömrünüz boyunca kendi kendinize bile inanmayışınızın suçunu hep başkalarında ararsınız

Güvenmezseniz, kimseye arkanızı dönemezsiniz ve kimse size sırt sırta gelecek kadar yakınlaşamaz. Güvenmediğiniz hiç kimseyi de sevemezsiniz.
Tek başına sevgi konuk olmaz yüreğinizin ıssız bahçelerine.

Ümit etmezseniz, ertesi güne uyanmak için bir sebebiniz olmaz. Beklemezsiniz kimseyi ve kimse beklemez sizi. Oysa hayatın kendisi ümittir. Yaşama sebebimizi kaybederiz ümidimizi yitirdiğimizde.

Hayatımız aslında bu üç şeyden ibarettir. İnancımız, güvenimiz ve ümidimiz olmazsa hayata dair hiçbir şeyimiz olmaz. Hayatınıza sahip çıkın.

Yanlış insanlarla karşılaşma ihtimaline rağmen güvenmeden, inanmadan, ümit etmeden nasıl doğru insanları bulabiliriz ki?
Ve güzel olan da yanlışlar arasında doğru olanı bulmak, yani hayat denilen koskocaman yapbozun içinde bizi asıl tamamlayan insanları bulmak değil midir?

Siz de bir bakın bakalım hayatınıza, bu üç şeyden eksik olan var mı?

Varsa, bilin ki eksiği tamamlamadan yapboz tamamlanmayacak.

Uyandığınız her yeni güne ‘merhaba’ demeden önce siz de bir göz gezdirin etrafınıza. Eksikler var mı tamamlanmayı bekleyen, yarım kalanlar var mı hayatınızda? Bazen bütünler tamamlamaz eksik olanları. Aksine yarımlar, eksik kalanlar gerekir bir bütün oluşturmak için. Bütün yarımları bir araya getirmek için iyi bir zamandır gün sonları ve iyi bir zamandır yeni hedefler belirlemek için yeni günün il anları.

Yeni gün, yeni umutlar demektir çünkü. Yeni heyecanlar, yepyeni beklentiler demektir. Hatta yeni insanlar, yeni uğraşlar da olabilir. Siz de çevremizde olan bütün olumsuzluklara rağmen her şeyi geride bırakıp yeniden başlamayı deneyebilirsiniz. Kırıklıklar olsa da birçok şey yarım kalsa da, siz yeni yıla yeni hedeflerle girebilirsiniz.

Yeni hedefler derken, kilo vermekten, yeni bir ev almayı planlamaktan ya da yeni bir işe girmekten bahsetmiyorum aslında.
Kendinize karşı daha hoş görülü olmaktan, hatalara karşı daha affedici olmaktan bahsediyorum.
Daha fazla gülümsemekten, daha fazla dostluktan, daha çok hayata yakın durmaktan bahsediyorum.

Sıkılmadınız mı siz de bu kadar ciddi olmaktan ve bazı şeyleri hak etmedikleri kadar ciddiye almaktan? O zaman biraz daha keyif almanın ne zararı olabilir?
Biraz daha ertelemenin bazı işleri ama hayatı asla ertelememek gerektiğini fark etmenin ne zararı var?

Daha çok sevmenin mesela, daha çok sevgi sözleri söylemenin neresi yanlış olabilir? Yeni yılda yeni umutlar beslemenin ne zararı olabilir peki?

Öyleyse bugün yepyeni heyecanlarla, beklentilerle karşılaşmak için kendinizi de yenileme zamanı. Umutlarınızı, sevginizi, heyecanlarınızı, hedeflerinizi, isteklerinizi ve enerjinizi yenileme zamanı.

 

[2015-08-10]MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2020. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML