SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  BİLGECE HİKAYELER   »  BİRBİRİNE TUTUNMAK

BİRBİRİNE TUTUNMAK

Birbirine Tutunmak

Hemşire, bir gün hastasının yanına yorgun bir genç adamı getirir. Yaşlı hastaya doğru eğilip yüksek sesle ''Oğlunuz geldi'' der.
Hasta güçlükle gözlerini açar ve tanımayan gözlerle bakar karşısındakine. Sonra, gözleri kapanır. Genç adam ihtiyar eli avuçlarına alır ve yatağın yanında oturur. Gece boyunca elinde hastanın eli oturur öylece, teselli sözleri fısıldayarak.
Gün ışıdığında, hasta çoktan ölmüştür. Birkaç dakika içinde hastane görevlileri odaya dalar, makineleri kapatmak ve iğneleri çıkartmak için. 

Hemşire genç adamın yanına gelir ve acısını paylaşmak ister ama adam keser sözlerini. ''Kimdi o adam?'' diye de sorar. Hemşire şaşkın cevap verir: ''Babanız olduğunu sanmıştım!''. 

''Yoo, hayır, babam değildi'' der adam. ''O'nu daha önce hiç görmemiştim.''
''O zaman sizi ona götürdüğümde niçin bir şey demediniz?''
''Yaşlı adamın oğluna ihtiyacı olduğunu ama onun burada olmadığını fark ettim.''diye açıklar adam. ''Ve beni tanıyamayacak kadar hasta olduğundan bana ihtiyacı olduğunu anladım.'' 


Hayat yolunda el ele yürümek için yaratılmışız. Bugün elinizi sıkıca tutmaya hazır birisi mutlaka vardır ve onların ellerini tutmanızı umut eden birileri..


Hayatın bize getirdikleri, her zaman hayatlarımızı kolaylaştıran şeyler olmuyor.Bazen çok üzücü anlar yaşıyoruz. Beklentilerimizden uzaklaşıyor, belki umutlarımızı yitiriyoruz.
Sevdiklerimizi kaybettiğimiz anlar, sevdiklerimize ulaşamadığımız zamanlar oluyor. Bazen hiçbir şey yapamıyor, olup bitenleri hüzünle izliyoruz sadece. Pembe gözlüklerle bakamadığımız anlarda yalnız olmak, yalnız olduğumuzu düşünmek üzüntüleri katlıyor, çoğaltıyor. Başa çıkmak daha zorlaşıyor.


Oysa sevinçler paylaşılarak çoğalıyor, üzüntüler paylaşıldıkça azalıyor ama unutuyoruz. Paylaşmak için çevremize bakmıyor, yanı başımızda duranları görmüyoruz. Elimizi tutmaya hazır, bize destek olmaya hazır insanları fark etmiyoruz. Halbuki onlara tutunsak acımız azalacak, direnecek gücümüz olacak. Mutlu anlara yer açacak enerjimiz olacak. 


Hayat ne hep mutluluk, ne hep hüzün demektir. Bunu değiştiremeyiz. Ama bakış açımız hep olumlu olabilir.
Kimseye güvenmemek kendimize ihanettir. Bize güvenenleri yarı yolda bırakmak herkese ihanettir. Elimizi tutmalarına izin vermezsek, elini tuttuğumuz insanları bırakırsak nasıl hayata tutunabiliriz?
İnsanların umudu olmak, bize tutunanlara el vermekle başlar. 

Gerisi sizin yüreğinize kalmış!... 

[2013-12-26]MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2020. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML