SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  MAKALELER  »  YETİŞKİN   »  KASVETLİ HAVALAR VE PSİKOLOJİMİZ

KASVETLİ HAVALAR VE PSİKOLOJİMİZ

Hava Durumu ve Psikolojimiz
Hava Durumu ve Psikolojimiz

Dengesiz havalar ve mevsim değişiklikleri insan psikolojisi üzerinde ciddi anlamda etkilidir. Bahar depresyonu, sonbahar depresyonu ve mevsimsel depresyon adı verilen depresyon türleri hep bu etkilerin ortaya koyduğu hastalıklardır.
Bireyler ilkbahar ve yaz mevsimiyle beraber daha mutlu ve enerjik hissederlerken, sonbahar ve kış mevsimine girerken daha depresif, mutsuz, hüzünlü ve olumsuz duygu durumlarına girebilirler.
Aslında bütün mesele hormonlardan kaynaklanıyor ve biyolojik saatimizle ve güneşin yaydığı ışıkla yakından ilişkili. Baharla beraber dünyaya dik açıyla gelen güneş ışığı insan vücudunda bir dizi hormonu tetikliyor. Mutluluk hormonları ve özellikle serotonin üretimi artıyor. Kişi kendisini daha mutlu ve enerjik hissediyor. Bağışıklık sistemi güçleniyor. Yaşamdan daha fazla keyif alır hale geliyor.
Aynı şekilde beynimizde bulunan epifiz bezi de melatonin üretiminden sorumludur. Bu hormon karanlık, ışıksız ve kasvetli ortamlarda yoğun olarak üretilir ve uyku hormonu olarak da bilinir.

Sonbaharda ve kapalı havalarda güneş ışıklarının zayıflaması mutluluk hormonunun salgılanmasını azaltıp, uyku hormonunun üretimini artırdığı için beyin kimyasının değişmesine ve buna bağlı olarak da depresyona yol açabilir.
O nedenle havalar yağmurlu, kasvetli ve kapalı olduğunda insanlar işe gitmek istemez, içine hüzün çöker, hatta evden çıkmak istemezler. Böyle durumlarda içe kapanmak yerine biraz daha dışa dönük yaşamak, daha hareketli bir hayat akışı oluşturmak gerekir.
Gün içinde birkaç farklı etkinlikte bulunmak, yakın arkadaşlarla görüşmek, mümkün olduğunca uzun süre masa başında oturmaktan kaçınmak gerekir. Masa başı işlerde çalışan kişiler için ise her iki saatte bir 10 dakika süreyle ayağa kalkıp dolaşmak, nefes ve bedensel gevşeme tekniklerine başvurmak yararlı olabilir.

Kapalı ve kasvetli havaların ruhumuzda yarattığı değişikliklere ek olarak aşırı sıcakların da vücudumuz ve ruh halimiz üzerinde etkileri var.

Hava sıcaklığının artması, öncelikle beynin biyolojik kimyasını bozuyor. 
Psikolojik sorunları olmayan insanlar açısından sıcaklıkların normal değerlerin üzerine çıkması çok sorun yaratmıyor ancak duygu ve davranış bozukluğu olan bireylerin ve depresyonu olanlarda kişilerin saldırganlaşmasına yol açabiliyor.
Bu saldırganlık kişinin kendisine ya da başkalarına karşı yönelebiliyor. Aşırı sıcaklar beden ısısının artmasına yol açtığı için vücutta elektrolit, tuz ve sıvı kaybı ortaya çıkıyor. Buna bağlı olarak hem biyolojik hem de psikolojik bazı sorunlar yaşanıyor.

Nefes darlığı ya da sık nefes alma ve hava yetmemesi, çabuk sinirlenme, kavgacılık, gerginlik, konsantrasyon güçlüğü gibi bir takım zihinsel ve davranışsal sorunlar ortaya çıkıyor. Hava sıcaklığının artmasına bağlı olarak vücudun su ihtiyacı da artıyor ve bu ihtiyaç giderilmediği takdirde ciddi hayati tehlikeler söz konusu olabiliyor. Su kaybını önlemenin yolu sık sık su içmekten geçiyor. Sıvı gıda alımı ayrı, su içmek ayrıdır. Özellikle asitli ya da şekerli içecekler çok tercih edilmemelidir.

Yapılan araştırmalar aşırı sıcakların hüküm sürdüğü bölgelerde intihar girişimlerinin arttığını ve trafikte olmanın getirdiği stresle beraber kazalarda da önemli oranda artış olduğunu gösteriyor. 
Bununla beraber uzmanlar saat 11 ile 15 arasında güneşe maruz kalmamak gerektiğini ısrarla vurguluyorlar. Sıcaklar ve güneşin ışıkları cilt hasarlarına, ciddi yanıklara yol açabiliyor.  
Özellikle çocuklar açısından durum gerçekten tehlikeli olabiliyor. Havaların ısınmasının başladığı günlerde klima temizliği yapılmış olmalı, beyin kanaması ve tansiyon hastalıklarına karşı korunma tedbirlerine özen gösterilmeli, ishal ve bağırsak enfeksiyonlarına karşı el ve vücut temizliğine dikkat edilmelidir. Özellikle Ramazan ayı ile birlikte oruç tutacak olanların sıcaklardan daha çabuk etkileneceklerini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.  

Sıcak havalarda aşırı spor ve egsersiz yapmak hastalanmaya ve bedensel direncin düşmesine yol açabilir. Sık sık duş almak ve vücudun su – tuz dengesine dikkat etmek gerekir.    


Paylaşım:

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

estetik-operasyonlarin-psikolojisi-392

ESTETİK OPERASYONLARIN PSİKOLOJİSİ

Estetik operasyonların aslında temel amacı kişinin kendisini daha güzel, daha iyi ve sağlıklı hissetme duygusuna olan ihtiyaçtır. Günümüzde gelişen teknoloji ve ...

stres-ve-zeka-330

STRES VE ZEKA

Stresin hep ne kadar olumsuz bir duygu durumu olduğunu öğrendik. Hep bir an önce kurtulunması gerektiğine şartlandık.Oysa Stres dediğimiz şey, doğru ...

bahar-depresyonu-446

BAHAR DEPRESYONU

Bahar depresyonu, mevsimsel bir isimle anılmasına rağmen,tipik depresyonun belirtilerini veren ve büyük ölçüde de mevsime göre ortaya çıkan bir duygu durum ...

bayram-geldi-hos-geldi-854

BAYRAM GELDİ HOŞ GELDİ

Bu bayram çocuklarınızı alın, huzur evlerini ziyaret edin, çocuk esirgeme yurtlarına gidin, görüşmediğiniz yakınlarınız varsa hiç değilse bir telefon açın, gönüllerini ...


MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2019. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML