İLK DOĞUMGÜNÜ

İlk Doğum Günü

İlk Doğum Günü

Bütün ebeveynler için ister ilk çocuk olsun,ister ikinci ya da üçüncü çocuk;bütün çocuklar ve anne babalar için değişmeyen tek bir özel gün vardır:İlk doğum günü.Bu o kadar özel bir gündür ki nasıl kutlanacağı, kimlerin çağrılacağı ve pastanın biçimine kadar bir çok konu büyük bir özenle hazırlanır,düzenlemeler özenle yapılır.

Sihirli 1 Yaş
Bir yaşını doldurmuş olması minik bebeğiniz için özel bir anlam içermez.O sadece hayatının ilk yılını bitirmiştir.Oysa biz aileler için durum farklıdır.Bir yaşını bitiren çocuğumuz için muhteşem bir doğum günü planlarız.En sevdiklerimizle bu en sevdiğimiz varlığın en önemli gününü daha anlamlı hale getirmek için çabalarız.
Bir yaş gerçekten de bizim için anlamlıdır. Çocuğumuz artık bağımsız bir birey olarak kendi başına bir varlıktır. Bir yaşın bitmesiyle birlikte çocuk sosyal bir birey olduğunun da farkına varacaktır. Hayatı tanıma yolunda ilk yılını dolduran minik yaramaz kendi deneyimlerini kazanırken, sınırlarını da öğrenmeye başlamıştır. Çevresindeki her bireyin özelliklerini öğrenmiş ve duruma göre ve kime nasıl davranacağını keşfetmiştir.Bütün bu yönleriyle bir yaş gerçekten sihirli bir yaştır.Doğumundan bu yana geçen bir yılda bebeğiniz bir çok konuda beceri kazanmış ve hayatının çok önemli bir yılını geride bırakmıştır.

İlk Doğum Günü Partisi
İlk doğum günü partisi her şeyiyle önemlidir.
• Kimlerin davet edileceği,
• Nasıl bir düzenleme yapılacağı,
• Hazırlıkların ne olacağı gibi bir çok konuda telaş yaşanır.
Son yıllarda özel günlerin fotoğraflanması ayrı bir önem kazanmış durumda. Örneğin hamile olan anne adayları doğum anlarının çekilmesini özellikle arzu ediyorlar.Bunun gibi artık doğum günleri de evdeki amatör çekimlerden daha çok profesyonelce yapılmakta.
Bir yaşını dolduran çocuk bütün bu eğlencenin ve partinin niçin yapıldığını henüz kavrayacak yaşta olmasa da doğum gününden kalacak resimler ve video görüntüleri gibi her türlü anı onun gelecekteki anılarını oluşturacaktır.

Kimler Davet Edilecek?
İlk doğum gününe davet edilen konuklar da önemlidir.Eğer yaşıyorlarsa anneanne,babaanne ve dedeler böyle bir partinin olmazsa olmaz davetlileridir. Aynı şekilde teyzeler,halalar ve diğer aile büyükleri de ilk doğum gününde mutlaka bulunmak isterler.
Bazı aileler çok kalabalık olacaklarını düşünerek arkadaşlarla ayrı,aile olarak ayrı ayrı olmak üzere farklı zamanlarda kutlamayı tercih edebiliyorlar.

Doğum günlerinin bu kadar ayrıntılı olarak kutlanması aslında son yılların bir modası haline geldi.Daha önceki yıllarda şimdiki kadar özen gösterilen bir olay değildi.Büyüklerimizin dönemine dönersek onların doğru dürüst fotoğraflarının bile olmadığını görmek şaşırtıcı olabilir.Oysa günümüzde çocuklar neredeyse doğmadan görüntülenebiliyor,her anları,her yaptıkları kaydedilerek gelecek yıllara hatıra amaçlı saklanabiliyor.Bu anlamda doğum günleri gibi özel günler ayrı bir önem kazanıyor.Hele hele bir çocuğun ilk doğum gününden söz ediyorsak bu hem aile için hem de çocuk için önemlidir.Her ne kadar çocuk henüz bu önemin farkında olmasa da.

Nasıl ve Nerede Kutlanmalıdır?
Bir çocuğun ilk doğum günü partisi bütün aile için önemlidir.Nerede yapılacağı,kimlerin katılacağı kadar nasıl bir parti olacağı da önemlidir.
İlk doğum günü sadece ilk olması sebebiyle bile bu önemi hak eder.Bu geçen bir yıl içinde size pek çok güzel şey yaşatmış olan bebeğinizin bir yıllık hayat tecrübesini kazanmış olmasının da kutlamasıdır aslında. Eğlenceli olmalıdır,neşeli olmalıdır ve mutlaka bütün sevdikleriniz bir arada olmalıdır.Bazı aileler ev dışındaki mekanlarda kutlama yapmayı seçerken,bazı aileler ev ortamını tercih ediyorlar.Bu öncelikle böyle bir kutlama için ayrılan bütçeyle ilgili bir durumdur.İster evde olsun,ister farklı bir mekanda;hayallerinizi süsleyen bir parti için göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyleri hatırlamakta fayda var:

• İlk doğum günü özeldir ve güzel bir anı olarak kalmalıdır. Ancak bunun için boyunuzu aşan masraflara girmeniz gerekmiyor
• Herkesi aynı anda memnun edemeyeceğinizi unutmayın.
• Durumu herkesi çağırmanız gereken bir davet havasına sokmayın.
• Hediye ve kutlama konusunda da abartılı masraflara girmeyin.
Eğer doğum günü olarak böyle bir kutlama yapacaksınız, bu özel günü kaydetmeyi ve bol bol fotoğraf çektirmeyi unutmayın.Geleceğe bu güzel anların resimleri kalacağı için en büyük özeni bu konuda göstermelisiniz.


 
 
 

 

Diğer Yazılar:

 

Tümünü Gör

MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

 
 
 
 

Copyright © 2019 SERAP DUYGULU. Tüm hakları saklıdır. AVİNGA | XML