SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  MAKALELER   »  ANNE & BABA

ANNE & BABA

Anne Baba Olmak, Ebeveyn Tutumları, Çocuk Sahibi Olmak konularıyla ilgili makale ve bilgilere bu kategoriden ulaşabilirsiniz.

aile-buyukleri-ve-kurallar69-846

AİLE BÜYÜKLERİ VE KURALLAR

Günümüzde hayat şartlarının getirisiyle, çalışan anneler yoğunlukta. Bazı aileler küçük yaşta kreş/anaokulu eğitimine başlayarak, bazı aileler eve bir yardımcı alarak, bazıları da aile büyüklerini devreye sokarak çocuklarının sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için çaba harcıyor. Bu yazımda son zamanlarda sıkça karşılaştığımız, anneanne ya da babaannesinin eviyle kendi evi arasında uyum problemi yaşayan çocuklardan ve bu konuda ailelerin izlemesi gereken yollardan bahsetmek istiyorum.

DETAY...

aile-cocuk-iletisimi-796

AİLE ÇOCUK İLETİŞİMİ VE İLETİŞİMDE KOPUKLUKLAR

Aile içinde ortaya çıkan iletişim sorunlarının belki de en önemlisi sağlıklı oluşturulamamış anne baba ve çocuk ilişkisidir. Böyle ailelerde kurallar net değildir hatta duruma ve keyfiyete göre değişir. 

DETAY...

avm-761

AVM ÇOCUKLARI

Çocuklar alışveriş merkezlerinin mermer ve taş zemininde değil, doğal zeminde, toprakta, çimende koşup oynamalılar. 
Büyüme çağındaki çocukların eklem yerlerindeki dokular uyarılmaya ihtiyaç duyarlar. 

DETAY...

cocuklarin-odalarini-ayirmak-749

ÇOCUKLARI AYRI ODADA YATIRMAK

Çocuklarla aynı odayı paylaşmanın gelişimlerine zarar verdiği şeklinde kesin bir yargıda bulunmak çok doğru olmaz. Ancak, aynı odayı paylaşmak da gelişim süreçleri açısından yararlı değildir. 

DETAY...

okullarda-768

OKULLARDA ÇOCUKLARIMIZIN GÜVENLİĞİ

Okulun amacı çocuklara sadece akademik eğitim vermek değildir. Öncelikle çocuklarımızın sağlığı ve okuldaki güvenliği önemlidir. Güvenliğini sağlayamadığınız çocuğa akademik olarak bir şey veremezsiniz.

DETAY...

disiplinde-hatali-anne-baba-tutumlari-732

DİSİPLİNDE HATALI ANNE BABA TUTUMLARI

Anne babalar olarak çocuklarımızı büyütürken en doğru, en sağlıklı olanı yapmaya çalışıyoruz. Ancak bazen ne kadar yanlış tutumlarımız olduğunu gözden kaçırıyoruz ya da umursamaz davranabiliyoruz.

DETAY...

sanal-741

SANAL ZORBALIK

Sanal zorbalıkta sadece kişiyi hedef alan bir saldırıdan çok aileyi ve yakınları hedef alan tehditler de olabiliyor. Gençler içine düştükleri durumu kolaylıkla ailelerine açıklayamıyorlar, onların zarar görecekleri korkusundan dolayı korkunç bir kısırdöngü yaşayarak, kendi hayatlarından vazgeçmeye kadar varan olumsuz sonuçlara yönelebiliyorlar. 

DETAY...

cocuklar-ve-meslek-secimi-709

ÇOCUKLAR VE MESLEK SEÇİMİ

Pek çok anne baba çocuğu doğduğu andan itibaren ona bir kimlik belirler ve bu kimliğe uygun yetiştirmeye çabalar. Oysa çocuğun doğumla beraber getirdiği bir de kendi kişiliği vardır. 

DETAY...

madde-739

MADDE BAĞIMLILIĞI

Gençlerin özellikle ergenlik döneminde meraklı ve dışa dönük bir yapı sergilediklerini biliyoruz. Bu yaşlar aynı zamanda 'çete çağı' olarak bilinir ve çocukların tehlikelere de en açık oldukları dönemdir. 

DETAY...

disiplinde-sihirli-noktalar-708

DİSİPLİNDE SİHİRLİ NOKTALAR

Disiplin kuralları da tıpkı diğer kurallarda olduğu gibi çocuğun özellikleri dikkate alınarak belirlenmelidir. Bazı kişilik özellikleri kontrol dışıdır ve uygulamaya çalıştığınız bütün eğitimleri etkisiz bırakabilir.

DETAY...

disiplinde-altin-kurallar-707

DİSİPLİNDE ALTIN KURALLAR

Sevilen ve saygı gören bir çocuk yetiştirmek için ona sevildiğini ve saygı duyulduğunu hissettirmek gerekir. Çevresiyle sağlıklı iletişim kurabilen bir çocuk istiyorsak bizim de çocuğumuzla ilişkimizin sağlıklı olması gerekir. 

DETAY...

cocukluk-ve-ergenlik-cagi-ozellikleri-706

ÇOCUKLUK VE ERGENLİK ÇAĞI VE ÖZELLİKLERİ

Her yaş ve olgunluk düzeyinde uygulanacak disiplin ve kurallar bütünü farklı olmalıdır. Çocukluk çağı, yaş dönemlerinden oluşan bir bütündür.

DETAY...

aile-cocuk-catismalari-ve-kural-koymak-705

AİLE - ÇOCUK ÇATIŞMALARI Ve KURAL KOYMAK

Disiplin uygulamalarında en çok sıkıntı çekilen konulardan birisi budur. Yaşanan herhangi bir sorunda kimin sözünün geçeceği, kimin haklı olduğu neredeyse hayati bir mesele haline gelmiştir. 

DETAY...

sorumluluk-bilinci-704

SORUMLULUK BİLİNCİ, GÜVEN DUYGUSU VE ILETİŞİM KURALLARI

Çocuklara küçük yaşlardan itibaren sorumluluk duygusu kazandırılmalıdır. Bu, çocuğun bir birey olarak toplum içinde yer edinebilmesinin de kapısın aralayan en önemli adımlardan biridir. 

DETAY...

disiplinde-cezalandirmanin-yeri-703

DİSİPLİNDE CEZALANDIRMANIN YERİ

Disiplin maalesef hala cezalandırmayla bir aradaymış gibi düşünülür. Oysa disiplin çocuğu uygun davranışları kazanması yönünde olumlu öğeleri kullanarak eğitmek demektir.

DETAY...

yaygin-ebeveyn-tutumlari-702

YAYGIN EBEVEYN TUTUMLARI

Çocuklarımızı yetiştirirken sıklıkla uyguladığımız yöntemleri bilmekte fayda var. Hepimiz bunlardan birini veya birkaçını kullanıyoruz.

DETAY...

disiplin-nedir-701

DİSİPLİN NEDİR

Kendisine ve başkalarına saygı duyan, çevresiyle sağlıklı iletişim kurabilen, özgüveni gelişmiş, başarılı, ne istediğini bilen ve kendisini ifade edebilen çocuklar yetiştirmek ciddi olarak emek ve sabır ister.

DETAY...

cocuklara-sevgimizi-gostermek-700

ÇOCUĞUNUZA SEVGİNİZİ GÖSTERMENİN 50 YOLU

Araştırmalar, sevginin tek başına bir güç olduğunu net olarak ortaya koyuyor. Öyleyse sevgimizi ifade etmenin pek çok yolunu bulmalı ve çocuklarımızı sonsuz bir sevgi ortamında büyütmeliyiz. İşte sevgimizi göstermenin yolları:

DETAY...

disiplinde-vazgecilmezler-695

DİSİPLİNDE VAZGEÇİLMEZLER

Çocuk eğitimindeki en önemli unsur olan disiplinin temel amacı, davranışları biçimlendirmek ve dengeli bir yapı oluşturmaktır. Genel olarak, bu amaçları taşıyan disiplin, maalesef ceza kavramıyla aynı anlamda düşünülür.

DETAY...

cocuklar-ve-disiplin-694

ÇOCUK DİSİPLİNİNDE TUTUMLAR

Disiplin aile kurallarıyla birlikte uygulandığında kalıcı bir etki bırakır. Sağlıklı ve tutarlı bir aile ortamında çok katı kurallara gerek kalmadan, net sınırlar çizilebilir ve çocuklar da tüm aileyi bağlayan kurallara hem saygı,hem de uyum gösterirler. 

DETAY...

<<  
  >>
MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2019. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML