SINAVA HAZIRLIK / SINAV STRESİ

Çocuk ve gençlerin sınavla ilgili yaşadıkları endişe ve stres durumlarına yönelik bilgilere ve çözüm önerilerine bu bölümden ulaşabilirsiniz.

SINAVA HAZIRLIKTA ANNE BABALARA ÖNERİLER

anne-babalara-oneriler-586

Çocukların sınav kaygısı yaşamaları normaldir. Özellikle yıllar boyu farklı dönemlerde farklı sınavlardan geçerek hazırlandıkları büyük yarışlarda sona gelmek, ciddi olarak kaygı düzeyini yükseltecektir. 

DETAY......

SINAV KAYGISINI YÖNETMEK

sinav-kaygisini-yonetmek-585

Çocuklar, sınavlara yönelik kaygının belirli sınırlar içinde kalmaları koşuluyla normal olduğunu bilmeliler. Onlar gibi, biz de kaygının ve buna bağlı olarak stresin, sınırlarını doğru çizmek hâlinde gerekli olduğunu anlamak durumundayız. 

DETAY......

STRESE KARŞI NEFES ALMA VE GEVŞEME YÖNTEMLERİ

nefes-alma-ve-gevseme-yontemleri-584

Kaygı ve stres gibi yoğun duygu durumlarında kişisel başa çıkma mekanizmalarını oluşturmak zorundayız. Gevşeme ve nefes alma tekniklerini iyi öğrenerek ve sağlıklı biçimde uygulayarak, bu konuda kendimize en önemli yardımı yine kendimiz yapabiliriz.

DETAY......

ÇOCUKLAR / ÖĞRENCİLER İÇİN ÖNERİLER

ogrencilere-oneriler-583

Çocuğumuz açısından sınav kaygısı ve buna bağlı olarak gelişen stresle ilgili olarak bazı yönlendirmelerde bulunabilir, onun da bazı kurallara dikkat etmesini sağlayabiliriz.

DETAY......

SINAV KAYGISINI KONTROL ETMEK

kaygiyi-kontrol-etmek-582

Sınav gibi çocuklarımızın hayatını tamamen etkileyecek bir konudan bahsediyorsak, kaygıyı kontrol etmenin ne kadar önem taşıdığını da bilmek gerekir. Sınavı direkt etkileyen şey, kaygının yoğunluğudur. 

DETAY......

SINAV STRESİ ve Psikolojik Savunma Mekanizmaları

psikolojik-savunma-mekanizmalari-581

Sınav kaygısı ile yüzleşip kaygıyı gidermek için, çalışmaktan kaçmaya başladıkları anda çocuklarımızın başvurdukları bazı bahaneler vardır. Birçoğu çok gerçekçi görünse de aslında her biri hayal ürünü birer engeldir. 

DETAY......

KAYGI VE STRESİN BELİRTİLERİ

kaygi-ve-stresin-belirtileri-580

Kaygı ve stres hem vücudu hem de psikolojiyi etkileyen bir duygu durumudur. Başa çıkabilmek ve yönetebilmek için kaygının etkilerini ve ortaya çıkan belirtilerini iyi tanımak gerekir.

DETAY......

SINAV STRESİ

sinav-stresi-579

Sınav öncesinde öğrenilen bilginin, sınav sırasında etkili bir biçimde  kullanılamayacağı düşüncesiyle ortaya çıkan ve gerçekten de bilginin kullanılmasına engel oluşturan, dolayısıyla başarıyı olumsuz olarak etkileyen kaygı durumu, 
''sınav kaygısı” olarak tanımlanır. 

DETAY......

MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

 
 
 
 

Copyright © 2019 SERAP DUYGULU. Tüm hakları saklıdır. AVİNGA | XML