SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  MAKALELER  »  HAMİLELİK & TÜP BEBEK   »  HAMİLELİKTE OLUMSUZ DURUMLAR

HAMİLELİKTE OLUMSUZ DURUMLAR

Hamilelikte Olumsuz Durumlar
Hamilelikte Olumsuz Durumlar

Anne olmak çok heyecanlı ve mucizelere tanık olduğumuz en özel süreçlerden biri.
Bir can dünyaya getirmek gerçekten de doğanın hazırladığı ve insanoğluna armağan ettiği muhteşem bir olay.
Hamilelik süreci anne adayları için zaman zaman fiziksel bazı sorunlara yol açsa da dünyaya gelen minik varlığın yarattığı heyecan ve enerji bambaşka.

Bebeğin sağlıklı gelişmesi ve sağlıklı dünyaya gelmesi anne adayının hamileliğinde yaşadığı ortamla, beslenmesiyle ve elbette psikolojik durumuyla yakından ilintili. Hamilelik bir kadına yakışan en özel biyolojik durum aslında.
Hamile kadının bebeğini korumak adına kendisine ve davranışlarına, yemesine içmesine dikkat ettiği kadar çevredeki insanlar ve yakın aile bireyleri de hamileye dikkat etmeye başlarlar.
Bu dikkat bazen rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Çevreden gelen sorular ve müdahaleler anne adayını bunaltacak kadar sıkıntılı olabilir.

Hamilelik süreç olarak bir kadının zaten en hassas olduğu ve en karmaşık duygular yaşadığı biyolojik süreçlerden oluşur. Böyle bir dönemde elbette bebek bekleyen anneye karşı daha ilgili davranılması doğaldır.
Ancak bu abartılı bir ilgi ve müdahale halini almışsa anne adayının da kendisini korumaya almasını gerektirebilir. Özellikle duygusal anlamda buna ihtiyaç duyulabilir. Çünkü bir anne adayı genellikle diğer kadınlara kendi hamilelik ve doğum anılarını hatırlatacaktır.
Birçok kadın anne adayına kendi doğum hikayesini anlatır.
Doğacak bebeğin cinsiyetinden tutun, bebeğin istenen planlı bir bebek mi yoksa sürpriz bir bebek mi olduğuna kadar her şeyi sorup öğrenmek isterler.
Hamile bir kadın gördüğünde sürekli bir çocuk sahibi olma ya da olamama konusunu açan, anne adayının ne yiyip içtiğini sorgulayan, olur olmaz fikir veren, öneride bulunan insanlar aslında anne adayı üzerinde ciddi bir stres yaratabilir.
Bu durumda anne adayının yapabileceği bazı şeyler var.

Öncelikle bedeni kendisine aittir ve istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda değildir. Bazı insanlar anne adayının karnına dokunmak isteyebilir ve bu insanlar aslında bir anlamda bebekle iletişim kurmaya çalışan yakınlardır. Genellikle yabancılar bunu pek yapmazlar.
Ancak anne adayı eşi ve aile bireylerinden başkasının dokunmasını istemeyebilir ve kesinlikle haklıdır da. O nedenle böyle bir davranışla karşılaşırsa ve istemediği bir tutumsa, çok net bir biçimde rahatsız olduğunu söylemelidir.
Çünkü bir kadının bedeni her ne şekilde olursa olsun sadece kendisine aittir ve istemediği hiçbir müdahaleye izin vermek zorunda değildir. 

Kendisine zorla yedirilmek istenenlere ya da uyması gereken kuralları sürekli hatırlatmalarına da dur diyebilir. İstemediği sohbetlere girmek ya da insanların uzun anılarını dinlemek istemediğinde de bunu kibarca ama kesin bir dille durdurabilir:
‘Bu konuları konuşmak istemiyorum, biraz gerginleşiyorum’ demek karşı tarafa gereken mesajı verir.
Müdahale daha ileri boyutlara giderse ve anne adayının mahrem alanlarına girerse bir süre sessiz kalmak ve karşı tarafın konuşmasını bitirmesini beklemek, konuşma bitmiyor ve rahatsız edici olmaya devam ediyorsa aynı şekilde ‘ bu konuları eşimle kendi aramızda konuşmayı tercih ediyoruz’ denilebilir.

Konuşma hangi içerikte olursa olsun, unutmayın ki hiçbir soruya yanıt vermek ve fikrinizi açıklamak zorunda değilsiniz. Hele hele sizin özel hayatınızla ilgili sorular ismi üstünde özel hayatınıza ait konulardır ve bu konularda kesinlikle sessiz kalmak sonrasında ise bu konuda konuşmak istemediğinizi belirtebilir, diğer insanlara sizin özel alanınıza girdiklerini hatırlatabilirsiniz.
Bazen insanlar durmaları gereken yerleri unutabilir ya da samimiyeti fazla ileri götürebilirler. Burada sınırları çizecek olan sizsiniz..


Paylaşım:

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

hamilelik-stresiyle-basa-cikmak-167

HAMİLELİK STRESİ VE BAŞETMEK İÇİN 20 YOL

Hamilelik bütün kadınlara çok yakışan, gerçekten özel bir dönemdir.Bu döneme hazırlıklı olarak başlamak da önemlidir.Bir bebeğin dünyaya gelmesi anne baba adaylarına ...

dusuk-sonrasi-kadin-psikolojisi74-360

DÜŞÜK SONRASI KADIN PSİKOLOJİSİ

Düşükler,hamileliğin genellikle 20 haftadan önce kendiliğinden sona ermesi olarak tanımlanır ve hamilelerin % 10 ile % 25’inde düşük ...

esinizi-doguma-hazirlayin-649

EŞİNİZİ DOĞUMA HAZIRLAYIN

Özellikle ilk kez çocuk sahibi olacak baba adayları için durum gerçekten çok heyecan verici ve ürkütücü olabilir. O nedenle daha önce ...

hamilelikte-dogum-fobisi-302

HAMİLELİKTE DOĞUM FOBİSİ

Doğum fobisi genellikle hamilelerde görülmekle birlikte hemen hemen bütün kadınların az ya da çok yaşadıkları bir korku türüdür.Diğer pek çok korku ...


MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2019. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML