SERAP DUYGULU

ANA SAYFA  »  MAKALELER  »  EĞİTİM   »  OKULLAR AÇILIYOR, HOŞ GELDİN SONBAHAR

OKULLAR AÇILIYOR, HOŞ GELDİN SONBAHAR

Okullar Açılıyor, Hoş Geldin Sonbahar
Okullar Açılıyor, Hoş Geldin Sonbahar

Eylül ayının gelmesiyle beraber özellikle anneler açısından heyecanlı ve stresli bir dönem de başlamış oldu. Malum okullar açılıyor, yoğun bir okula hazırlık telaşı, hatta alenen okul stresi yaşanıyor. Bu tip stresler bildiğimiz stresten biraz daha farklı bir şekilde tanımlanıyor ve pozitif stres grubuna giriyorlar. 
Stres dediğimiz duygu durumu pozitif ve negatif olarak ikiye ayrılıyor. Negatif Streste, ayrılıklar, ölümler, işten çıkarılmalar, çatışmalar gibi olumsuz durumlar yer alırken, pozitif streste ev değişiklikleri, çocukların okula başlaması, düğün veya mezuniyet telaşları gibi olumlu durumlar yer alıyor. 
Durumlar görünürde olumlu olsa da yaşattığı ve hissettirdiği duygu tam anlamıyla bir stres. Yaşanan heyecan hatta panik, karmaşa, başa çıkmaktaki sıkıntılar bildiğimiz stresle aynı. Dolayısıyla okullar açılırken de pozitif olmakla beraber ciddi bir heyecan yaşanıyor. Üstelik iki taraflı bir heyecan var, çocuklarda ve anne babalarda aynı anda yaşanan.
Bunun dışında Eylül ayı sonbaharın ve ardından gelecek kışın ayak sesleridir aslında. Dolayısıyla tatilin bittiğini ve yakın zamandaki kasvetli, karanlık günlerin gelişini hissettiğimiz bir aya girdik. 
Yoğun işlere, çocukların dersleri, ödevleri, sınavları gibi yorucu çalışmalara zaman ayırmak gereken dönemlerin başladığı bir ay. Bir de hazırlık aşaması var malumunuz. Elinize çantayı alıp okula gidemiyorsunuz. O çantayı elinize almak için geçirilen aşamalar var. 
Alışverişler yapılacak, belki bazılarımız okul değiştirdik, mekan değiştirdik hatta şehir değiştirdik. Hem yeni çevreye hem yeni okula ve yeni arkadaşlara uyum göstermeye çalışacak çocuklar. Bu süreçte zaten stresli olan anne baba, çocuğun yaşadığı stresi de ayrıca sahiplenecek. Onun adına da endişelenecek, onun adına işleri kolaylaştırmaya çalışmak için ayrıca zorlanacak, sorumlulukları iki katına çıkacak.
Bütün bu rutinler her yıl olduğu gibi yeniden tekrarlanacak. Birçoğumuz için belki tanıdık işler ama bir de bu heyecanları veya farklı heyecanları ilk defa yaşayacak olanlar var aramızda. 
İlk defa çocuk sahibi olacaklar, yeni evlenecekler, işe başlayacaklar ya da çocuğu okula ilk defa başlayacaklar gibi. Ne büyük heyecanlar, ne büyük telaşlar. Telaşı büyük ama heyecanı güzel şeyler hepsi. Hayatımızın olmazsa olmazları. Bunlar olmasa hayatın anlamı da olmaz. 
Stres o kadar da kötü bir şey değildir, hatta doğru kullanır ve yönetebilirseniz yararlı bir duygudur da. O duygu sayesinde enerji dolar, o duygu sayesinde motive olursunuz. Yarına uyanmak için bir sebebiniz olur, amacınız olur. Yapmak istedikleriniz, yapmak istemedikleriniz net bir çizgiyle ayrılır birbirinden. Bazılarından kaçınırken, bazılarına yönelirsiniz, bazı işleri geçiş işleri olarak yapar, bazılarına ulaşmak için başka bir şeyleri kullanırsınız. 
Neyle uğraşırsanız uğraşın evrende izi kalır.Duygu olarak da biyolojinizde izi kalır. Sizi değiştirir, şekil verir, yeniden biçimlendirir. Hissettirdikleri her zaman iyi şeyler olmayabilir yaşadıklarınızın ama başka türlü iyi olanların ne olduğunu da anlamak mümkün değildir.
Her zaman tatlı yiyen bir insan tatlının ve acının ne olduğunun ayırdında olamaz. Çünkü tek tip bir tada alışan kişi farklı lezzetleri bilemez. Stres de böyledir aslında. Mutsuz eden olaylardır mutluluğun ne olduğunu anlamamızı sağlayan.
İster çocuğunuzun okul telaşı olsun, ister yeni bir işe başlamak olsun, olaylar stres yaratabilirler sizin için ama depresyona girmenize sebep olmasın. Malum Eylül ve sonbahar aynı zamanda depresyon aylarıdır. Bu ayda her zamankinden daha fazla faaliyette bulunmak, sosyal etkinliklere daha çok zaman ayırmak ve mutlaka arkadaşlarla bir arada olmaya çalışmak çok yararlı olacak. 
Okul sorunları ilk bir iki hafta içinde çözülecek şeylerdir, sonrasında kendinize ve sevdiğiniz işlere ne kadar zaman ayırdığınız önemlidir çünkü yaptıklarınız hayatınızın ve duygularınızın gidiş yönünü belirleyecek. 
Nasıl mı? Ya mutsuz, depresif duygularla dolup taşacaksınız ya da kendinizi zinde ve mutlu hissetmenize yol açacak pek çok güzel şey yapacaksınız. Hepsi sizin elinizde. Zaman ve hayat herkes için tek tip akıyor onu zenginleştirip renklendirecek olan sizsiniz.
Sonbaharın güzellikler getirmesi dileğiyle.

Paylaşım:

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

coklu-zeka-ve-zeka-turleri-208

ÇOKLU ZEKA VE TÜRLERİ

Yıllardır üzerinde belki de en çok konuşulan kavram ‘Zeka’ olmuştur.Zekanın ne olduğu, kimlerde ne düzeyde bulunduğu,zekayı olumlu ya da olumsuz etkileyen ...

okula-yeniden-merhaba-165

OKULA YENİDEN MERHABA

Okul hayatına bir kez adım atmış bir çocuğun bundan sonraki yıllarda da aynı biçimde okuluna devam etmesi ve okulunu sevmesi beklenir.Ama ...

okullarda-765

OKULLARDA ÇOCUKLARIMIZIN GÜVENLİĞİ

Okulun amacı çocuklara sadece akademik eğitim vermek değildir. Öncelikle çocuklarımızın sağlığı ve okuldaki güvenliği önemlidir. Güvenliğini sağlayamadığınız çocuğa akademik olarak bir ...

karne-zamani-318

KARNE FOBİSİ

Her yıl ve hemen hemen her dönem karnedeki düşük notlardan kaynaklanan çatışma ortamının çocuklarda yarattığı gerilimin adı karne fobisi olarak tanımlanmaktadır. ...


MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

2019. Site içeriğinin telif hakları SERAP DUYGULU'ya aittir.

Avinga | XML