ANNE OLMANIN KADINLARA KATTIKLARI

Anne Olmak

Anne Olmak

Doğanın ve yaratıcının kadınlara en muhteşem hediyesi bir can dünyaya getirme yeteneğini vermiş olmasıdır. Kadınların güdü olarak mı yoksa sonradan öğrenerek mi anne olmayı benimsedikleri hala tartışıladursun, kadınlar anne olduktan sonra gerçekten değişiyorlar. Bir kadın için ‘çocuktan önce’ ve ‘çocuktan sonra’ olarak tanımlayabileceğimiz süreçler arasında inanılmaz keskin ayrımlar var.

Anne olmak kadınlar için sadece biyolojik olarak doğurduğu çocuğuna karşı geliştirilen bir tutum değil, aksine doğurmaktan bağımsız bir olay aslında. Bu açılardan bakıldığında kadınların sadece kendi doğurdukları çocuklara değil, başka çocuklara, başka canlılara da aynı şefkatle, sıcaklıkla ve korumacılıkla sahip çıktıklarını görmek hiç şaşırtıcı değil.

Bu durumun pek çok örneğini görüyoruz çevremizde. Biyolojik olarak çocuğu olmadığı için evlat edinen ailelerde annenin kendi doğurmasa bile bir başkasının çocuğuna aynı şefkatle sahip çıkması, onu bağrına basıp evlat kabul etmesi ve öz çocuğundan ayırmadan koruyup kollaması, tüm sıkıntılarına göğüs gerip hayatının merkezine yerleştirmesi hep aynı kaynaktan beslenen davranışlar. Kadının anne olmayı koşulsuz bir kabulle benimsemiş olmasından.
Bu sebeplerden dolayı belki de anne olmanın kadınların genlerinde doğuştan getirdikleri bir özellik olarak var olduğunu savunuyor bazı bilim adamları.
Öyle ya da böyle bir kadının anne olduktan sonra hayatındaki inanılmaz değişiklikleri göz önüne aldığımızda minicik bir canlının bir insan hayatını nasıl bu kadar değiştirebildiğine inanmak zor olsa da bu bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

Anne olmanın kadınların hayatına kattığı pek çok değişikliğe bir göz atmak gerekirse, hem olumlu hem olumsuz yanları olduğunu söyleyenler olacaktır elbette.

artık yapamadığınız ve özlediğiniz şeyler olabilir ama bir de anne olunca hayatınıza katılan o minik canlıyla kazandıklarınızın neler olduğuna göz atmaya var mısınız?

 
 
 

 

Diğer Yazılar:

 

Tümünü Gör

MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

 
 
 
 

Copyright © 2019 SERAP DUYGULU. Tüm hakları saklıdır. AVİNGA | XML