AYRILIKLAR SONRASINDA BARIŞMALAR

Ayrılıklardan Sonra Barışmalar

Ayrılıklardan Sonra Barışmalar

Ayrılıklar son zamanlarda pek çok çiftin yaşadığı bir süreç.Beraberliklerde belki de tarafları en zorlayan süreç olduğu söylenebilir.
Özellikle bu beraberliklerden olan çocuklar da varsa, taraflar birbirlerine sırtını dönüp gidemiyorlar.Çocuklar nedeniyle en azından temel saygı kuralları çerçevesinde ve anne baba olmalarının getirdiği sorumluluklar nedeniyle görüşmek zorunda kalıyorlar.Bunlar doğal olarak olması gereken ilişki düzeyi aslında.

Ancak özellikle bir grup var ki, yaşanılan beraberliklerden sonra gelen ayrılıklar ve aradan geçen uzun zamana rağmen yeniden beraberlik yolunu seçiyorlar.Oysa zaten yaşanılmış, denenmiş bazı süreçlerden sonra, birlikte devam edilemeyeceğine karar verilip ayrılık yolu seçilmişken neden yeniden beraberlik başlıyor sorusu düşündürücü yanıtlar içeriyor.

• Bazı çiftler, ilk birlikteliklerde yaşadıkları olayları yeniden değerlendirip daha olgun davranabilecekleri düşüncesindeler.Zamanında yaptıkları yanlışları acemilik olarak görüp, kendilerine ve ilişkilerine yeni bir şans verme eğilimindeler.İlginçtir bu tarz düşünenlerin pek çoğu ikinci denemelerinde sağlıklı bir ilişki kurabiliyorlar.

• Ayrıldıktan sonra birbirlerini hala sevdiklerini fark edip, bu sevgiyi sağlıklı bir ilişki ve iletişim biçiminde yaşamak isteyen çiftler.İlk yıllardaki yanılgılara,kaprislere düşmenin ve günlük küçük tartışmaları büyütüp abartmanın artık anlamsız olduğunu fark eden bireyler bu grupta yer alıyorlar ve gerçekten zaman içinde olgunlaşmış oldukları için de sadece sevgiye dayalı bir ilişki yürütebiliyorlar.

• Çevrenin psikolojik etkisiyle yeniden başlamayı düşünen ve bu defa başarılı olacağına inanan grup.Bu gruptaki bireyler kendi iç seslerini dinlemekten çok başkalarının ne dediği ile daha ilgili olduğundan ikinci şanslarını da çok iyi değerlendirebilecekleri konusu kuşkuludur.

• Çocukları bahane ederek bir araya gelmek isteyenler ya da bir arada olmak zorunda olduklarına inananların oluşturduğu grup.Amaç klasik aile anlayışıyla neredeyse aynıdır:’Çocuklar annesiz, babasız büyümesin.’ Gerekçe aslında haklı olsa da eğer gerçek inanç bu değilse ve beraberlik zorunluluk nedeniyle yeniden başlıyorsa başarılı olacağını söylemek güçtür.Durum bir süre sonra taraflardan birinin mutlak hakimiyetine, ya da hem eşlerden birinin hem de ikisinin birden duyarsız ve umursamaz tavırlar geliştirmesiyle sonuçlanır.

• Kendine güvensiz, yeniden bir ilişkiye başlayamayan, ya da başlamaktan korkan, tek başına kalmaktansa yeniden birleşelim düşüncesiyle bir araya gelen kişilerin oluşturduğu grup.Burada da bireylerin ciddi özgüven sorunu olabilir ya da içe dönük kişilik yapısı bulunur.Dış dünyaya yeni ilişkilere açık değildirler.Hatta yalnız kalmaktan korkarlar.O nedenle bir araya gelip, yeniden bir ilişkiye başlamak da çok sağlıklı bir durum değildir.

Dolayısıyla kişilerin uzun ayrılıklardan sonra yeniden aynı kişiyle neden beraber olduğu ya da olmak istediği konusunu kendi içinde, tarafsız ve mantıklı bir gözle değerlendirmesi gerekiyor.
 
 
 

 

Diğer Yazılar:

 

Tümünü Gör

MAKALELER
MAKALELER

Çocuk&Ergen, Yetişkin, Aile, Eğitim, Anne&Baba ... konulu makaleler.

VİDEOLAR
VİDEOLAR

Video arşivi, TV programları...

FOTOĞRAF GALERİSİ
FOTOĞRAF GALERİSİ

Sunum, seminer, söyleşi, eğitim çalışmalarımıza ait fotoğraflar.

BİZDEN HABERLER
BİZDEN HABERLER

Ne zaman neredeyiz? Bizi bu köşeden takip edebilirsiniz?

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

Bizimle ilgili basında yer alan haber, makale ve görseller...

 
 
 
 

Copyright © 2019 SERAP DUYGULU. Tüm hakları saklıdır. AVİNGA | XML